Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Owocówka jabłkóweczka

Gatunek: Owocówka jabłkóweczka (łac. Cydia pomonella) to motyl należący do rodziny zwójkowatych.

Objawy: Owocówka jabłkóweczka żeruje na jabłoni, gruszy, a czasem na głogu. Gąsienice tych motyli odpowiadają za tzw. „robaczywienie owoców”. Motyle na przełomie maja i czerwca składają jaja na powierzchni owoców i liści. Wylęgające się larwy wżerają się do owoców, czasem kilkukrotnie, aż do gniazda nasiennego. Żywią się nasionami. Na zasiedlonych owocach widoczne są otwory wejściowe, a czasem przez otwór wydostają się brunatne odchody szkodnika. Niekiedy jedna gąsienica, w trakcie rozwoju, przechodzi na drugi, a nawet trzeci owoc. Uszkodzone owoce są zanieczyszczone odchodami i szybko porażane przez choroby grzybowe. W ciągu sezonu mogą pojawić się 2 pokolenia tego szkodnika, co zwiększa jego szkodliwość.

Wygląd szkodnika: Owocówka jabłkóweczka należy do rzędu motyli. Dorosła postać ma 2 pary skrzydeł: pierwsza jest brązowo-popielata z małym oczkiem na końcu, natomiast druga jasnobrązowa. Młode gąsienice są białe, później jasnożółte, a pod koniec rozwoju różowawe (wtedy mają długość 15 cm). Gąsienice zimują i przepoczwarczają się w utworzonych przez siebie kolebkach pod korą i w jej spękaniach.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zabiegi wykonujemy w czasie wylotu motyli i składania jaj. Pierwsze zabiegi przypadają w czerwcu, a kolejne należy kontynuować aż do sierpnia. W określeniu najlepszego terminu zabiegu pomoże nam pułapka feromonowa, która wskaże pierwsze pojawiające się szkodniki.
  • Populację szkodników ograniczy także założenie opaski na pnie drzew Agrecol na przełomie czerwca i lipca. Opaskę należy jesienią zdjąć i spalić. Opaskę na pnie należy założyć ponownie pod koniec sierpnia, a zniszczyć zimą lub bardzo wczesną wiosną.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.