Owocówka jabłkóweczka
Gatunek: Owocówka jabłkóweczka (łac. Cydia pomonella) to motyl należący do rodziny zwójkowatych.
Objawy: Owocówka jabłkóweczka żeruje na jabłoni, gruszy, a czasem na głogu. Gąsienice tych motyli odpowiadają za tzw. „robaczywienie owoców”. Zimują gąsienice pod korą drzew lub w jej spękaniach. Motyle na przełomie maja i czerwca składają jaja na powierzchni owoców i liści. Latają w temp. powyżej 15 stopni Celsjusza w porze wieczornej. Wylęgające się larwy najpierw wędrują po powierzchni owocu, a następnie wżerają się do owoców, (czasem kilkukrotnie), aż do gniazda nasiennego. Żywią się nasionami. Na zasiedlonych owocach widoczne są otwory wejściowe, a czasem przez otwór wydostają się brunatne odchody szkodnika. Niekiedy jedna gąsienica, w trakcie rozwoju, przechodzi na drugi, a nawet trzeci owoc. Uszkodzone owoce są zanieczyszczone odchodami i szybko porażane przez choroby grzybowe. W ciągu sezonu mogą pojawić się 2 pokolenia tego szkodnika, co zwiększa jego szkodliwość.
Wygląd szkodnika: Owocówka jabłkóweczka należy do rzędu motyli. Dorosła postać ma 2 pary skrzydeł: pierwsza jest brązowo-popielata z małym oczkiem na końcu, natomiast druga jasnobrązowa. Młode gąsienice są białe, później jasnożółte, a pod koniec rozwoju różowawe (wtedy mają długość 15 cm). Gąsienice zimują i przepoczwarczają się w utworzonych przez siebie kolebkach pod korą i w jej spękaniach.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Zabiegi wykonujemy środkiem Mospilan 20 SP na początku wylotu motyli i masowego składania jaj. Maksymalna liczba zabiegów tym środkiem to dwa w ciągu sezonu wegetacyjnego w odstępie 7-14 dni.
- W określeniu najlepszego terminu zabiegu pomoże nam pułapka feromonowa, która wskaże pierwsze pojawiające się szkodniki.
- Populację szkodników ograniczy także założenie opaski na pnie drzew Agrecol na przełomie czerwca i lipca. Opaskę należy jesienią zdjąć i spalić. Opaskę na pnie należy założyć ponownie pod koniec sierpnia, a zniszczyć zimą lub bardzo wczesną wiosną.