Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Piętnówka kapustnica

Gatunek: Piętnówka kapustnica (łac. Mamestra brassicae) należy do rzędu motyli z rodziny sówkowatych.

Objawy: Pod koniec maja z miejsc zimowania wylatują motyle. Składają one jaja na liściach w złożach po 10-40 sztuk. Z jaj wylegają się gąsienice pierwszego pokolenia, które żerują na zewnętrznych liściach. wygryzają one dziury w liściach, ale nie uszkadzając nerwów. Po zakończonym żerowaniu gąsienice schodzą do gleby gdzie się przepoczwarczają. Pod koniec lipca wylatują motyle drugiego pokolenia, które składają jaja na liściach w sierpniu i we wrześniu. Gąsienice drugiego pokolenia oprócz wygryzania otworów w liściach wgryzają się do uformowanych główek kapusty i zanieczyszczają je odchodami. Gąsienice mogą żerować, aż do października. Po zakończonym żerowaniu przepoczwarczają się w glebie, gdzie zimują w postaci poczwarki.

Wygląd szkodnika: Motyle wyglądem przypominają ćmy z powodu szarobrunatnego ubarwienia. Rozpiętość skrzydeł motyli wynosi od 37 do 45 mm. Przednie skrzydła są ciemnobrązowe z nerkowatymi jasnymi plamami. Tyle skrzydła mają barwę ciemno szarobrązową. Gąsienice są zmienne w ubarwieniu. Początkowo młode gąsienice są zielone. Z czasem brązowieją, a na ciele ujawniają się dwa charakterystyczne czarno-żółte pasy po bokach ciała. Gąsienica dorasta do 25 mm długości.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Resztki pozostałe po zbiorach powinny być niszczone przez przeoranie.
  • Należy regularnie odchwaszczać grządki, ponieważ kwitnące chwasty zwabiają dorosłe motyle, które żywią się nektarem.
  • Zabiegi ochrony roślin wykonywać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic. W tym celu należy obserwować uprawy i gdy tylko pojawią się pierwsze gąsienice należy rozpocząć zabiegi.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.