Piętnówka kapustnica
Gatunek: Piętnówka kapustnica (łac. Mamestra brassicae) należy do rzędu motyli z rodziny sówkowatych.
Objawy: Pod koniec maja z miejsc zimowania wylatują motyle. Składają one jaja na liściach w złożach po 10-40 sztuk. Z jaj wylegają się gąsienice pierwszego pokolenia, które żerują na zewnętrznych liściach. wygryzają one dziury w liściach, ale nie uszkadzając nerwów. Po zakończonym żerowaniu gąsienice schodzą do gleby gdzie się przepoczwarczają. Pod koniec lipca wylatują motyle drugiego pokolenia, które składają jaja na liściach w sierpniu i we wrześniu. Gąsienice drugiego pokolenia oprócz wygryzania otworów w liściach wgryzają się do uformowanych główek kapusty i zanieczyszczają je odchodami. Gąsienice mogą żerować, aż do października. Po zakończonym żerowaniu przepoczwarczają się w glebie, gdzie zimują w postaci poczwarki.
Wygląd szkodnika: Motyle wyglądem przypominają ćmy z powodu szarobrunatnego ubarwienia. Rozpiętość skrzydeł motyli wynosi od 37 do 45 mm. Przednie skrzydła są ciemnobrązowe z nerkowatymi jasnymi plamami. Tyle skrzydła mają barwę ciemno szarobrązową. Gąsienice są zmienne w ubarwieniu. Początkowo młode gąsienice są zielone. Z czasem brązowieją, a na ciele ujawniają się dwa charakterystyczne czarno-żółte pasy po bokach ciała. Gąsienica dorasta do 25 mm długości.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Resztki pozostałe po zbiorach powinny być niszczone przez przeoranie.
- Należy regularnie odchwaszczać grządki, ponieważ kwitnące chwasty zwabiają dorosłe motyle, które żywią się nektarem.
- Zabiegi ochrony roślin wykonywać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic. W tym celu należy obserwować uprawy i gdy tylko pojawią się pierwsze gąsienice należy rozpocząć zabiegi.