Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pilśniowiec winoroślowy

Gatunek: Pilśniowiec winoroślowy (łac. Eriophyes vitis) należy do roztoczy z rodziny szpecielowatych.

Objawy: Bardzo charakterystycznym objawem żerowania tego szpeciela jest wytwarzana na spodzie liści pilśń, powstająca wskutek ich żerowania. Na górnej stronie liścia widać natomiast wyraźne wybrzuszenia zdeformowanej tkanki liści. To właśnie na dolnej stronie w zagłębieniach można zaobserwować wspominaną pilśń, która początkowo jest biała, a później staje się brązowa. Silnie zaatakowanie liście zamierają. W ciągu sezonu występuje kilka pokoleń tego szkodnika, stąd dość duża szkodliwość. Roztocza te są tak małe, że nie widoczne gołym okiem, tym bardziej że żerują schowane w zagłębieniach z pilśnią. Rozwojowi roztoczy sprzyja sucha i upalna pogoda.

Wygląd szkodnika: Pilśniowce są tak małe (wielkości 0,16 -0,2 mm), że widoczne są dopiero pod dużym powiększeniem. Szkodniki mają kształt walcowaty i są barwy od białej do beżowej.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W warunkach naturalnych występują drapieżne roztocza (dobroczynki), a także drapieżne wciornastki, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.