Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pilśniowiec winoroślowy

Gatunek: Pilśniowiec winoroślowy (łac. Eriophyes vitis) należy do roztoczy z rodziny szpecielowatych.

Objawy: Bardzo charakterystycznym objawem żerowania tego szpeciela jest wytwarzana na spodzie liści pilśń. Na górnej stronie liścia widać natomiast wyraźne wybrzuszenia zdeformowanej tkanki liści. To właśnie na dolnej stronie w zagłębieniach można zaobserwować wspomnianą pilśń, która początkowo jest biała, a później staje się brązowa. Silnie zaatakowane liście zamierają. W ciągu sezonu występuje kilka pokoleń tego szkodnika, stąd dość duża szkodliwość. Roztocza te są tak małe, że niewidoczne gołym okiem, tym bardziej, że żerują schowane w zagłębieniach z pilśnią. Rozwojowi roztoczy sprzyja sucha i upalna pogoda.

Wygląd szkodnika: Jest tak mały (wielkości 0,16 -0,2 mm), że widać go dopiero pod dużym powiększeniem. Szkodniki mają kształt walcowaty i są barwy od białej do beżowej.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W warunkach naturalnych występują drapieżne roztocza (dobroczynki), a także drapieżne wciornastki, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.