Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Plamistość liści berberysu

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phyllosticta berberidis i Gloeosporium berberidis.

Objawy: Gloeosporium berberidis powoduje powstawanie na górnej stronie liści różnej wielkości, okrągłych, brązowych plam. Liczba plam z czasem się zwiększa i łączą się one ze sobą pokrywając coraz większą powierzchnię liścia. Tkanki wokół plam gniją i stają się ciemnobrązowe. Porażone tkanki mogą być infekowane wtórnie przez inne grzyby, np. Alternaria spp. i Botrytis cinerea.

Grzyb Phyllosticta berberidis powoduje powstawanie purpurowych, a później czerwonobrązowych plam na obu stronach liścia. Na powierzchni tych plam po pewnym czasie widnieją czarne punkty – owocniki grzyba. Podczas deszczu lub zraszania roślin z owocników powstających na plamach uwalniane są zarodniki dokonujące kolejnych infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Jesienią należy wygrabiać i usuwać opadłe liście.
  • Roślin nie należy podlewać po liściach. Strumień wody kierować na powierzchnię gleby. W przypadku automatycznego nawadniania, najlepiej wybrać kropelkowe.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin należy wykonać z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi należy wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające chorobie.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.