Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Plamistość liści bukszpanu

Patogen: Choroba grzybowa o właściwej nazwie biała plamistość liści bukszpanu powodowana przez Mycosphaerella patouillardii.

Objawy: Objawy choroby, jak sama nazwa wskazuje, występują na liściach bukszpanu. Zazwyczaj począwszy od brzegów liści tworzą się białe, suche plamy. Plamy mogą pojawiać się pojedynczo lub po kilka na jednym liściu. Po pewnym czasie na powierzchni plam tworzą się częściowo zagłębione, czarne punkty o średnicy 0,5 mm – skupienia zarodników grzyba. Zarodniki są uwalniane podczas kontaktu z wodą np. w czasie deszczu lub podlewania. Natomiast przenoszenie na inne rośliny odbywa się przy udziale owadów albo na narzędziach podczas prac ogrodniczych.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Jesienią należy wygrabiać i usuwać opadłe liście.
  • Roślin nie należy podlewać po liściach. Strumień wody kierować na powierzchnię gleby. W przypadku automatycznego nawadniania, najlepiej wybrać kropelkowe.
  • Do cięcia bukszpanów należy wykorzystywać każdorazowo odkażone narzędzia ogrodnicze. Do odkażania świetnie sprawdza się ogrodnicze mydło potasowe.
  • Wszystkie części roślin opadłe na ziemię po przycinaniu bukszpanów należy wysprzątać i usunąć.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin należy wykonać z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi należy wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające chorobie.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.