Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Plamistość liści hortensji

Objawy: na liściach tworzą się okrągłe lub owalne brązowe plamy. Z czasem plamy się łączą i zlewają ze sobą oraz pękają, a w liściach pozostają otwory. Porażone liście przedwcześnie zamierają i opadają, a sama hortensja jest osłabiona, wolniej rośnie i nie kwitnie już tak obficie.

Przyczyny: występowaniu choroby sprzyjają niedobory składników pokarmowych, niewłaściwy odczyn pH podłoża, częste zwilżanie liści oraz wysoka wilgotność powietrza.

Zalecenia:

  • ważny jest odpowiedni dobór stanowiska (pod względem światła i odczynu gleby) pod uprawę hortensji oraz regularne nawożenie i utrzymywanie prawidłowego odczynu pH
  • nawadniając rośliny, nie zwilżajmy liści
  • patogen zimuje głównie na opadłych, chorych liściach, więc koniecznym jest jesienią ich usunięcie
  • profilaktycznie możemy stosować biopreparat FUNGI-LIMIT, który zmniejsza ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe oraz Canacare – biopreparat z ekstraktami z konopii, który zmniejsza skutki porażenia roślin ozdobnych przez choroby grzybowe
  • porażone liście najlepiej jest usuwać, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby
  • gdy roślina jest mocno zainfekowana, pomóc może tylko chemiczny środek ochrony roślin – Scorpion 325 SC

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.