Niebieska hortensja – to łatwe!

Niebieska hortensja, którą przynosimy ze sklepu, potrafi po posadzeniu stracić w ciągu kilku kolejnych lat swoją charakterystyczną barwę. Dlaczego tak się dzieje? Aby dowiedzieć się, jak uzyskać i utrzymać niebieski kolor tych roślin, warto skorzystać z kilku porad.

Tak jak barwnik – chlorofil – odpowiada za zieloną barwę liści, tak za niebieski kolor kwiatów odpowiadają antocyjany. Antocyjany w spożywanych przez nas niebieskich owocach mają pozytywny wpływ na organizm, ale również sama niebieska barwa działa na nas uspokajająco i łagodzi stres.

PRZEPIS NA NIEBIESKĄ HORTENSJĘ

1. Odpowiednia sadzonka niebieskiej hortensji

Wybór gatunków i odmian hortensji jest ogromny. Możemy spotkać hortensje m.in: bukietowe, krzewiaste, dębolistne, pnące, ogrodowe i wiele innych. Ale jeżeli chcemy uzyskać niebieskie hortensje, musimy wybrać konkretny gatunek – hortensję ogrodową.

Tylko u hortensji ogrodowej możliwa jest zmiana koloru na niebieski. Barwa kwiatów także ma znaczenie: hortensje o białych kwiatach NIGDY nie zmienią koloru, tylko u hortensji w odcieniach różu i niebieskiego możemy dowolnie “sterować” barwą.

Rada: można od razu kupić niebieską hortensję, a następnie spełnić warunki, które pozwolą zachować kolor przez lata. Oto kilka przykładów niebieskich odmian:

“Early Blue”, “Nikko Blue”, “Cityline Venice”, “Pfau”, “Bluebird”, “Renate Steiniger” lub “Endless Summer”

wybór odpowiedniej sadzonki hortensji niebieskiej

2. Zmiana koloru hortensji na niebieski wymaga odpowiedniego podłoża

Zadbajmy, by ziemia w obrębie krzewu była żyzna, próchnicza, a przede wszystkim o odczynie w przedziale od 4,5 do 5,5 pH. W przypadku zbyt zasadowego odczynu na liściach możemy zaobserwować cholozy (żółte wybarwienia).

Im kwaśniejszy odczyn podłoża, tym kwiaty stają się bardziej niebieskie. To zasługa jonów glinu (Al), które uwalniają się w kwaśnym środowisku. Uważajmy na nawozy z fosforem: przy dużej jego ilości w glebie glin ulega przekształceniu w formy nieprzyswajalne dla niebieskiej hortensji.

Kilka odcieni kwiatów na jednym krzewie oznacza, że podłoże ma w różnych miejscach nieco inną kwasowość.

hortensja niebieskaPrzed sadzeniem wybierzmy odpowiednie stanowisko dla krzewu niebieskiej hortensji i pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji. Więcej informacji w artykule nt. uprawy hortensji KLIK.

Uważajmy, aby podczas wiosennego przycinania nie usunąć pędów kwiatowych! Czytaj więcej na temat cięcia hortensji.

hortensja niebieska stanowiskoo

3. Hortensja będzie niebieska tylko przy odpowiednim nawożeniu

Odpowiednie nawożenie nie tylko sprawi, że krzewy obficie zakwitną, ale też pozwoli regulować odczyn podłoża i zmieniać kolor kwiatów.

Wybierzmy nawóz, który zakwasza podłoże (im niższe pH, tym barwa jest bardziej niebieska). Niebieska hortensja uzyskuje swój kolor dzięki jonom glinu (Al) – ten pierwiastek powinien znaleźć się w składzie nawozu. Unikajmy natomiast nawozów z zawartością fosforu, który wiąże jony glinu, co utrudnia ich pobieranie.

Wszystkie te warunki spełnia nawóz Agrecol Hortensje Niebieskie do rozpuszczania w wodzie. Najlepsze efekty uzyskamy, stosując go co 2 tygodnie, równomiernie podlewając roślinę z każdej strony.

Uwaga! Nawozy z azotem stosujemy od kwietnia do końca lipca. W późniejszym czasie nawozimy jedynie tzw. nawozami jesiennymi, które przygotowują rośliny do przezimowania.

hortensja niebieska nawoz

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.