Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pordzewiacz migdałkowy

Gatunek: Pordzewiacz migdałkowy (łac. Diptacus giganthorhynchus) należy do roztoczy z rodziny szpecielowatych.

Objawy: Szpeciele zimują w pąkach liściowych. Wiosną w okresie pękania pąków liściowych wychodzą z miejsc zimowania, na dolną stronę blaszki liściowej. Żerując, doprowadzają do powstawania mikroskopijnej wielkości rudawych plam na liściach. Duże zagęszczenie plam sprawia, że blaszki liściowe wyglądają jak zardzawione. W ciągu sezonu występuje kilka pokoleń. W sierpniu szkodnik zaprzestaje żerowania i przemieszcza się, do tworzących się pąków liściowych w celu zimowania.

Wygląd szkodnika: Pordzewiacz migdałkowy jest tak mały, że widoczny dopiero pod mikroskopem. Ma długość 0,26-0,29 mm i wrzecionowaty kształt.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do zwalczania szpecieli można wykorzystać naturalne preparaty na bazie olejów roślinnych, które pokrywając szkodniki lepką substancją odcinają im dopływ powietrza.
  • Najlepszym terminem na zwalczanie szpecieli jest moment wychodzenia szkodników z miejsc zimowania, czyli z pąków, co przypada na przełom kwietnia i maja.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.