Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pryszczarek gruszowiec

Gatunek: Pryszczarek gruszowiec (łac. Dasyneura piri) to muchówka należąca do rodziny pryszczarkowatych.

Objawy: Szkodliwe są larwy pryszczarka, które żerują na szczytowych liściach młodych pędów oraz odrostów korzeniowych. Wylot muszek pryszczarka występuje na przełomie kwietnia i maja. Wtedy samice składają jaja w jeszcze nie rozwinięte liście na szczytach pędów. Larwy żerują gromadnie (w grupach do 15 sztuk) skupiając się na brzeżnych częściach liści. Wskutek żerowania liście nie rozwijają się, są zwinięte. Liście także wykręcają się, ich brzegi grubieją i stają się bardzo kruche. Po zakończonym żerowaniu larwy opadają na ziemię i tam się przepoczwarczają. Wylatuje kolejne pokolenie muchówek. W ciągu jednego sezonu rozwijają się trzy pokolenia pryszczarka. Szkodnik jest szczególnie groźny dla młodych drzew.

Wygląd szkodnika:  Pryszczarek gruszowy to niewielka 2 mm muszka. Wyglądem przypomina komara i jest barwy brązowo-czarnej. Larwy są białe, beznogie i również osiągają wielkość 2 mm. Żerują przyssane do liści.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Odrosty korzeniowe należy wycinać, szczególnie jeżeli zauważymy na nich objawy żerowania szkodnika.
  • Po zauważeniu objawów zerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.