Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Pryszczarek namalinek łodygowy

Gatunek: Pryszczarek namalinek łodygowy (łac. Resseliella theobaldi) należy do muchówek z rodziny pryszczarkowatych.

Objawy: Zimują larwy w kokonach w glebie wokół krzewów malin. Pod koniec kwietnia wylatują dorosłe muchówki. Samice składają jaja po kilkanaście sztuk w miejsca uszkodzenia na jednorocznych pędach. Wylegające się larwy żerują pod korą pędów. Wskutek żerowania larw skórka pędów brunatnieje, po czym pęka kora, odstaje i łuszczy się. W miejscach uszkodzeń przez larwy pryszczarka mogą wnikać zarodniki grzybów patogenicznych. Na zasiedlonych przez pryszczarka pędach roślina gorzej owocuje. W czasie suszy pędy mogą zasychać i zamierać. Pędy cechuje także niska mrozoodporność. Znacznie większe szkody pryszczarek powoduje na odmianach malin owocujących na pędach dwuletnich. W ciągu sezonu rozwija się od 3 do 4 pokoleń szkodnika. Larwy ostatniego pokolenia opadają na glebę i tam się przepoczwarczają i zimują.

Wygląd szkodnika: Dorosłe owady to muchówki wielkości 1,5-2 mm, barwy brunatno-pomarańczowej. Larwy są beznogie. W początkowej fazie rozwoju larwy są przeźroczyste po czym przybierają barwę pomarańczową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Sucha gleba ogranicza populację pryszczarka, gdyż uniemożliwia wchodzenie do niej larw oraz wychodzenie postaci dorosłych.
  • Zabiegi ochrony należy wykonywać w okresie lotu muchówek, czyli od fazy gdy maliny rozwijają pierwszy liść do fazy gdy pędy osiągają około 90% typowej długości lub po zbiorze owoców. Szczególną uwagę podczas opryskiwania należy zwrócić na dolne części pędów.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.