Pryszczarek namalinek łodygowy
Gatunek: Pryszczarek namalinek łodygowy (łac. Resseliella theobaldi) należy do muchówek z rodziny pryszczarkowatych.
Objawy: Zimują larwy w kokonach w glebie wokół krzewów malin. Pod koniec kwietnia wylatują dorosłe muchówki. Samice składają jaja po kilkanaście sztuk w miejsca uszkodzenia na jednorocznych pędach. Wylegające się larwy żerują pod korą pędów. Wskutek żerowania larw skórka pędów brunatnieje, po czym pęka kora, odstaje i łuszczy się. W miejscach uszkodzeń przez larwy pryszczarka mogą wnikać zarodniki grzybów patogenicznych. Na zasiedlonych przez pryszczarka pędach roślina gorzej owocuje. W czasie suszy pędy mogą zasychać i zamierać. Pędy cechuje także niska mrozoodporność. Znacznie większe szkody pryszczarek powoduje na odmianach malin owocujących na pędach dwuletnich. W ciągu sezonu rozwija się od 3 do 4 pokoleń szkodnika. Larwy ostatniego pokolenia opadają na glebę i tam się przepoczwarczają i zimują.
Wygląd szkodnika: Dorosłe owady to muchówki wielkości 1,5-2 mm, barwy brunatno-pomarańczowej. Larwy są beznogie. W początkowej fazie rozwoju larwy są przeźroczyste po czym przybierają barwę pomarańczową.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Sucha gleba ogranicza populację pryszczarka, gdyż uniemożliwia wchodzenie do niej larw oraz wychodzenie postaci dorosłych.
- Zabiegi ochrony należy wykonywać w okresie lotu muchówek, czyli od fazy gdy maliny rozwijają pierwszy liść do fazy gdy pędy osiągają około 90% typowej długości lub po zbiorze owoców. Szczególną uwagę podczas opryskiwania należy zwrócić na dolne części pędów.