Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorek chmielowiec na pomidorze

Gatunek: Przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) należy do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Przędziorki występują zarówno w uprawie szklarniowej jak i polowej. Przędziorki żerują na spodniej stronie liści, powodując powstawanie na stronie wierzchniej drobnych żółtych plamek. Z czasem liczba plam się zwiększa, łącząc się w większe powierzchnie. Silnie zaatakowane liście pomiędzy nerwami żółkną, brunatnieją, co w rezultacie prowadzi do zamarcia całego liścia. Przędziorki pozostawiają w miejscach żerowania drobne niteczki przędzy. Szkodliwość przędziorków polega na wysysaniu soków roślinnych, czyli jej ogładzaniu. Silnie zaatakowane rośliny rosną słabo i wydają niskie plony słabej jakości. Rozwojowi przędziorków sprzyja sucha i upalna pogoda.

Wygląd szkodnika: Przędziorki są pajęczakami, które trudno dostrzec gołym okiem. Szkodniki mają wielkość około 0,5 mm i widoczne są dopiero pod dużym powiększeniem. Pierwsze wiosenne przędziorki, które wychodzą z miejsc zimowania są ceglastoczerwone. Natomiast kolejne pokolenia letnie są żółtozielone i na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie plamki.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • Do zwalczania przędziorków można też wykorzystać specjalistyczne, naturalne preparaty na bazie olejów, które zalepiając szkodniki odcinają im dostęp powietrza, skutkując ich wyeliminowaniem.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem, pamiętając o zachowaniu okresu karencji. Środki ochrony roślin powinno się stosować zamiennie, aby uniknąć wystąpienia odporności u przędziorków.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.