Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorek chmielowiec na róży

Gatunek: Przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) należy do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Przędziorki żerują na dolnej stronie liści róży. Na górnej stronie liścia objawy są widoczne w postaci bardzo małych plamek, początkowo zlokalizowanych wzdłuż nerwów liścia. Stopniowo coraz większa powierzchnia liścia jest pokryta całą masą żółtych plamek, które tworzą charakterystyczny „marmurkowaty” wzór na liściu. Silnie zaatakowane liście poczynając od brzegów całkowicie żółkną, schną, po czym przedwcześnie odpadają z krzewów. Przędziorki, choć niewidoczne gołym okiem, to łatwo można je rozpoznać po niteczkach przędzy, pozostawianej na roślinie. Szkodliwość przędziorków polega na wysysaniu soków roślinnych, czyli ogładzaniu rośliny. Przędziorki najlepiej rozwijają się podczas suchej i upalnej pogody.

Wygląd szkodnika: Przędziorki są pajęczakami, które trudno dostrzec gołym okiem. Szkodniki mają wielkość około 0,5 mm i widoczne są dopiero pod dużym powiększeniem. Pierwsze wiosenne przędziorki, które wychodzą z miejsc zimowania są ceglastoczerwone. Natomiast kolejne pokolenia letnie są żółtozielone i na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie plamki.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Rabaty róż należy regularnie odchwaszczać, ponieważ zachwaszczenie sprzyja rozwojowi przędziorków.
  • W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika, wykonać oprysk odpowiednim preparatem. Środki ochrony roślin powinno się stosować zamiennie, aby uniknąć wystąpienia odporności u przędziorków.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.