Przędziorki na begonii
Gatunek: Na begonii występuje roztocz szklarniowiec (łac. Polyphagotarsonemus latus), który jest blisko spokrewniony z przędziorkami, gdyż gatunki te należą do rzędu roztoczy.
Objawy: Larwy i osobniki dorosłe roztoczy żerują na najmłodszych liściach i pąkach kwiatowych. Wbijając kłujkę w tkankę, pozbawiają roślinę soków. Roślina wskutek uszkodzeń spowodowanych przez roztocze ma zahamowany wzrost. Na spodzie liści, w miejscach żerowania widoczne są brązowe przebarwienia oraz skorkowacenia tkanek. W ciągu roku może wystąpić kilka pokoleń roztoczy. Szkodnik najszybciej rozwija się w temperaturze 28˚C i wilgotności względnej powietrza 70-80%. Rozwojowi szkodników sprzyja sucha i upalna pogoda.
Wygląd szkodnika: Roztocz szklarniowiec ma lekko spłaszczone, owalne, szerokie ciało w słomkowożółtym kolorze. Roztocze są tak małe, że widać je jedynie pod dużym powiększeniem. Samice są długości 0,14-0,24 mm, a samce 0,11-0,17 mm.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Roztocze można spryskiwać naturalnymi preparatami olejowymi, które po pokryciu szkodnika odcinają mu dostęp powietrza, co skutkuje ograniczeniem populacji.
- Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.