Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Kąpiel z fikusem? Czyszczenie roślin domowych.

ROŚLINY DONICZKOWE ZIMĄ

Sezon zimowy to dla roślin trudny okres. Wiele z nich wchodzi w stan spoczynku i powinny mieć wtedy obniżoną temperaturę powietrza. My natomiast zaczynamy sezon grzewczy! Ponadto w zimie mieszkania są słabiej wietrzone, kurz gromadzi się na liściach, wilgotność powietrza spada.

Rośliny doniczkowe zimą nie mają łatwo! Bardzo im pomożemy, jeśli będziemy pamiętać o ich czyszczeniu.

czyszczenie roślin domowych

DLACZEGO WARTO CZYŚCIĆ ROŚLINY?

  • Zabrudzone liście słabiej pobierają dwutlenek węgla i produkują mniej tlenu, czyli nie spełniają swojej funkcji oczyszczania powietrza;
  • kurz ogranicza naturalne parowanie wody z liści;
  • zakurzone liście mają ograniczony dostęp do światła, co zaburza proces fotosyntezy.

Każda roślina wymaga innego traktowania. Niektóre z nich możemy wziąć pod prysznic, inne z kolei nie lubią nawet niewielkiej ilości wody na swoich liściach. Przedstawiamy trzy najpopularniejsze sposoby na czyszczenie roślin domowych.

  1. MYCIE ROŚLIN POD PRYSZNICEM

Mycie roślin pod prysznicem jest wygodne: szybko usuwa kurz z dużych powierzchni rośliny, nawilża ją i imituje naturalny deszcz. Ten zabieg eliminuje też część szkodników, np. wełnowców. Pod prysznicem myjemy te rośliny, które łatwo przenieść i które lubią wilgoć.

Te rośliny umyj pod prysznicem: bluszcz, fikus benjamina, paprocie, Cissus, Scindapsus, zielistka itp.

czyszczenie roślin domowych

Na oczyszczone liście zastosuj preparat do regeneracji roślin Agrecol. Preparat odżywia rośliny i sprawia, że na ich liściach wolniej osadza się kurz. Można go stosować przez cały sezon, jest jednak szczególnie polecany w zimie oraz po przesadzaniu kwiatów doniczkowych (wtedy rośliny są najbardziej narażone na czynniki stresowe).

czyszczenie roślin domowych

  1. PRZECIERANIE LIŚCI WILGOTNĄ ŚCIERECZKĄ

Niektóre rośliny trudno jest przenieść pod prysznic ze względu na duże rozmiary. Inne nie lubią mocnego zalewania podłoża, a jeszcze inne są narażone na gnicie przy nadmiernym zwilżeniu liści. W przypadku takich roślin lepiej sprawdzi się przecieranie roślin szmatką, zwilżoną w roztworze wody i mydła potasowego Agrecol.

czyszczenie roślin domowych

Przecieranie wodą z mydłem potasowym nie tylko czyści i nabłyszcza liście, ale też usuwa część szkodników i ogranicza ich występowanie.

Te rośliny przecieraj zwilżoną ściereczką: filodendron, fikus sprężysty, storczyk, skrzydłokwiat, kliwia, monstera itp.

czyszczenie roślin domowych

  1. ODKURZANIE ROŚLIN PĘDZLEM

Wszystkie rośliny domowe potrzebują wody, ale nie wszystkie znoszą wilgoć na swojej powierzchni. Liści, pokrytych włoskami, nigdy nie powinniśmy moczyć. Zwiększa to ryzyko występowania chorób grzybowych. Natomiast większość sukulentów ma woskową warstwę ochronną na powierzchni, a jej usunięcie naraża roślinę na choroby.
W takim wypadku czyszczenie roślin domowych wykonujemy pędzlem lub miękką szczotką, bez użycia wody.

Rośliny, które przecieramy pędzlem: zamiokulkas, begonia, fiołek amerykański, kalanchoe, rojnik, kaktusy.

czyszczenie roślin domowych

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.