Przędziorki na chryzantemie
Gatunek: Na chryzantemie najczęściej występuje przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) należący do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.
Objawy: Larwy oraz osobniki dorosłe przędziorków żerują na dolnej stronie liści. Przędziorek chmielowiec powoduje powstawanie drobnych żółtych plamek, tworzących mozaikę na liściu. Liście stopniowo żółkną i zamierają. Przędziorki pozostawiają po sobie ślad w postaci drobnych nitek pajęczyny. Chryzantemy wskutek osłabienia kondycji przez przędziorki, kwitną słabo lub kwitną z dużym opóźnieniem, zawiązując mniej paków kwiatowych i znacznie gorszej jakości.
Wygląd szkodnika: Przędziorki są tak małe, że często niewidoczne gołym okiem. Wyglądem przypominają miniaturowe pajączki. Przędziorek chmielowiec ma długość około 0,5 mm. Pierwsze przędziorki, które wychodzą z miejsc zimowania są ceglastoczerwone, natomiast kolejne pokolenia są żółtozielone i na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie plamki.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Naturalne preparaty na bazie olejów roślinnych pokrywając przędziorki przyczyniają się do odcięcia dostępu powietrza, co skutkuje ograniczeniem populacji szkodnika.
- W przypadku zauważenia pierwszych szkodników należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.