Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Przędziorki na chryzantemie

Gatunek: Na chryzantemie najczęściej występuje przędziorek chmielowiec (łac. Tetranychus urticae) należący do roztoczy z rodziny przędziorkowatych.

Objawy: Larwy oraz osobniki dorosłe przędziorków żerują na dolnej stronie liści. Przędziorek chmielowiec powoduje powstawanie drobnych żółtych plamek, tworzących mozaikę na liściu. Liście stopniowo żółkną i zamierają. Przędziorki pozostawiają po sobie ślad w postaci drobnych nitek pajęczyny. Chryzantemy wskutek osłabienia kondycji przez przędziorki, kwitną słabo lub kwitną z dużym opóźnieniem, zawiązując mniej paków kwiatowych i znacznie gorszej jakości.

Wygląd szkodnika: Przędziorki są tak małe, że często niewidoczne gołym okiem. Wyglądem przypominają miniaturowe pajączki. Przędziorek chmielowiec ma długość około 0,5 mm. Pierwsze przędziorki, które wychodzą z miejsc zimowania są ceglastoczerwone, natomiast kolejne pokolenia są żółtozielone i na bokach ciała posiadają charakterystyczne dwie plamki.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Naturalne preparaty na bazie olejów roślinnych pokrywając przędziorki przyczyniają się do odcięcia dostępu powietrza, co skutkuje ograniczeniem populacji szkodnika.
  • W przypadku zauważenia pierwszych szkodników należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.