Rdza malin
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phragmidium rubi-idaei.
Objawy: Objawy choroby występują na głównie na liściach malin, ale można je zaobserwować także na ogonkach liściowych, szypułkach i działkach kwiatów. Na przełomie maja i czerwca na górnej stronie liści można zaobserwować drobne, żółtopomarańczowe wyrostki, kształtem przypominające miseczki. Są to skupienia zarodników rdzawnikowych (ecjospor). Na przełomie czerwca i lipca, na dolnej stronie liści wytwarzane są kolejne skupienia zarodników tym razem urediniospor, które są koloru rdzawego. Urediniospory mają największy udział w rozprzestrzenianiu się choroby, na inne rośliny. Jesienią wśród rdzawych zarodników można zauważyć wytwarzające się czarne zarodniki. Są to teliospory – zarodniki przetrwalnikowe, dzięki którym patogen zimuje na porażonych resztkach roślinnych. Mocno porażone liście przedwcześnie opadają, co osłabia kondycję roślin. Skutkuje to obniżoną mrozoodpornością i gorszym plonowaniem.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Spośród wielu odmian malin można wybrać te mniej podatne na rdzę.
- Plantację malin należy zakładać sadząc je w odpowiedniej rozstawie, która zapewni optymalne przewietrzanie i osuszanie roślin. W ten sposób zapobiegniemy infekcjom, którym sprzyja wysoka temperatura i wilgotność.
- Nie należy dopuszczać do nadmiernego zagęszczenia plantacji. W tym celu wycinamy nadmiar pędów oraz regularnie odchwaszczamy plantację.
- Należy unikać podlewania roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne najlepiej wybrać nawadnianie kropelkowe, a unikać deszczowania.
- Po zbiorze owoców z plantacji należy wycinać tuż przy ziemi pędy, które już wydały owoce, pędy dwuletnie, a także wszystkie chore pędy.
- Pierwszy zabieg ochrony roślin, jeżeli zauważono objawy choroby, można zastosować na początku kwitnienia.