Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Rdza na berberysie

Patogen: Choroba grzybowa nazywana rdzą źdźbłową jest powodowana przez Puccinia graminis.

Objawy: Rdza źdźbłowa, charakteryzuje się dość skomplikowanym cyklem rozwojowym, który odbywa się w obrębie dwóch żywicieli – traw lub zbóż oraz berberysów zwyczajnych. Na berberysie pierwsze objawy choroby można zaobserwować wiosną. Na górnej stronie liści pojawiają się niewielkie (3-5 mm), pomarańczowe plamy. W obrębie tych plam tkanki grubieją, a na ich powierzchni pojawiają się czarne punkty (spermogonia) wytwarzające zarodniki (spermacja). Na dolnej stronie tychże plam formują się pomarańczowe „czarki” – twory przypominające miseczki. Wytwarzane są w nich kolejne zarodniki (ecjospory), które infekują trawy lub zboża. Późnym latem oraz jesienią choroba rozwija się na źdźbłach traw. Na początku na liściach traw tworzą się małe plamy, pokryte pomarańczowo-brunatnym lub rudawym nalotem zarodników (urediniospor). W późniejszym czasie na tych plamach wytwarzają się czarnobrązowe zarodniki przetrwalnikowe (teliospory). Te zarodniki zimują na obumarłych częściach traw. Silny rozwój choroby następuje w temperaturze około 20° C i przy dużej wilgotności powietrza.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W rejonach, gdzie uprawiane są zboża, np. na działkach lub ogrodach graniczących z polami uprawnymi, nie powinno się uprawiać berberysu zwyczajnego. Można wykorzystać do nasadzeń inne gatunki, np. berberysa wiązkowego, berberysa Julianny.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin należy wykonać z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Szczególnie zabiegi należy wykonywać, jeżeli panują warunki sprzyjające chorobie.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.