Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Rdza róży

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phragmidium mucronatum.

Objawy: Rdza róży przechodzi pełny cykl rozwojowy tylko w obrębie jednego gatunku — róży. Pierwsze objawy choroby obserwowane są w kwietniu lub na początku maja. Na dolnej stronie liści, na ogonkach liściowych lub młodych pędach formują się nieliczne, żółtopomarańczowe wyrostki zawierające zarodniki ognikowe (ecja zawierające ecjospory). Po około 2 tygodniach na górnej stronie blaszki liściowej pojawiają się żółte odbarwienia tkanki w postaci nieregularnych plam. Natomiast na dolnej stronie liścia, w obrębie tych plam, można zauważyć poduszeczkowate skupienia rdzawego, pylistego nalotu zarodników (urediniospor). Pod koniec lata i jesienią intensywnie tworzą się czarne twory w miejscach rdzawych zarodników. Są to skupienia zarodników przetrwalnikowych grzyba (teliospor). Z teliospor wiosną rozwijają się zarodniki dokonujące pierwotnej infekcji — bazidiospory. Choroba znacząco wpływa na walory dekoracyjne róż. Ponadto porażone liście przedwcześnie opadają z róż. Rośliny wytwarzają ponownie liście, tracąc tym samym dużo energii, którą mogłyby zainwestować w kwitnienie. Stąd obserwuje się osłabione kwitnienie oraz wzrost roślin. Rozwojowi choroby sprzyja długie zwilżenie liści oraz temperatura 18-21˚C.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Do uprawy można wykorzystać krzewy róż wykazujące się mniejszą podatnością na rdzę.
  • Wiosną podczas cięcia krzewów róż, wycinać szczególnie pędy chore.
  • Unikać podlewania roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne, najlepiej zastosować nawadnianie kropelkowe. Nie zaleca się podlewania poprzez deszczowanie roślin.
  • Róże rosnące we właściwych dla siebie warunkach siedliskowych są mniej podatne na tę chorobę. Dlatego nie należy uprawiać tych krzewów na glebach ciężkich, gliniastych i podmokłych.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.