Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Skorupik jabłoniowy na bukszpanie

Gatunek: Skorupik jabłoniowy (łac. Lepidosaphes ulmi) należy do nadrodziny czerwców i rodziny tarcznikowatych.

Objawy: Żerujące larwy oraz osobniki dorosłe żerują na pędach w charakterystycznych skupiskach. Szkodniki „oblepiają” swoimi ciałami w kształcie brązowych lub szarych, wypukłych, podłużnych tarczek. Wysysając soki roślinne prowadzą do  zahamowania wzrost pędów oraz zdrobnienia liści. Wiosną, zazwyczaj w maju wylęgają się larwy, które początkowo żerują w różnych miejscach wędrując po pędach. Po kilkukrotnym linieniu w sierpniu i wrześniu pojawiają się osobniki dorosłe, które na stałe przytwierdzają się do pędu. Samica składa pod tarczkę od 20 do nawet 100 jaj, po czym zamiera. Zimują jaja pod tarczką samicy.

Wygląd szkodnika: Samice posiadają tarczkę przecinkowatego kształtu w kolorze brązowym lub szarym, wielkości 1,8-3,5 mm. Larwy są owalne, jasnożółte.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W warunkach naturalnych występują dobroczynki – drapieżne roztocza, które częściowo ograniczają populację przędziorków.
  • Do zwalczania przędziorków można wykorzystywań preparatu naturalne na bazie olejów roślinnych, które pokrywając szczelnie szkodniki, powodują odcięcie im dostępu do tlenu.
  • Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika należy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.