Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń magnolii

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń występuje na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. Najczęściej jednak rozwija się na kwiatach magnolii, szczególnie gdy w okresie kwitnienia często występują opady. Wilgoć zalega między płatkami kwiatu i znacznie wolniej obsycha niż na innych częściach roślin, co sprzyja chorobie. Na płatkach kwiatu pierwsze pojawiają się wodniste, brązowe plamy. Gdy wysoka wilgotność utrzymuje się w dalszym ciągu, całe płatki gniją, a na nich wytwarza się charakterystyczny dla szarej pleśni szary, pylący nalot. Jest to nalot złożony z trzonków i zarodników konidialnych, służących rozprzestrzenianiu się choroby. Gdy wilgotność powietrza spada plamy zasychają. Silnie porażone pąki kwiatowe zamierają. Na liściach i pędach również występują objawy w postaci wodnistych, brązowych plam. Szara pleśń powoduje również zamieranie pędów. Porażone pędy począwszy od wierzchołka zmieniają barwę na brązową lub czarną. Na pędzie pojawiają się brązowe plamy, stopniowo powiększające się, mogąc obejmować nawet cały obwód pędu. Dochodzi do tzw. „zaobrączkowania” pędu wskutek, którego pęd ponad zmienionym chorobowo miejscem zamiera. Rozwojowi choroby sprzyjają warunki wysokiej wilgotności i temperatura w przedziale 15-25°C.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Odpowiednie nawożenie roślin specjalistycznymi nawozami, zwiększa odporność roślin na szarą pleśń.
  • Należy usuwać porażone fragmenty roślin: kwiaty, liście. W ten sposób ograniczymy ryzyko infekcji wtórnej.
  • Porażone pędy wycinać minimum 0,5 cm poniżej zmienionego chorobowo miejsca.
  • Magnolię sadzić raczej jako pojedynczy okaz. Unikać sadzenia w otoczeniu innych roślin, aby umożliwić jej przewietrzanie.
  • Unikać podlewania roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne najlepiej zastosować nawadnianie kropelkowe. Nie zaleca się podlewania poprzez deszczowanie roślin.
  • Rośliny podlewać najlepiej o takiej porze, aby podłoże zdążyło przeschnąć przed nadejściem nocy.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.