Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na iglaku

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Patogen może występować na wszystkich nadziemnych częściach roślin iglastych. Pierwszym objawem szarej pleśni na igłach lub łuskach (żywotników, cyprysików, jałowców) są wodniste, brązowawe plamy, które stopniowo ulegają nekrozie. Na plamach powstaje charakterystyczny, szary, pylisty nalot pleśni. Nalot ten składa się głownie z zarodników konidialnych. Najczęściej dochodzi do porażenia starych, osłabionych, a także zamarłych już fragmentów rośliny. Dlatego objawy najczęściej obserwuje się w wewnętrznej części krzewu, po rozchyleniu zewnętrznych gałęzi. W sprzyjających warunkach, podczas deszczowej pogody oraz przy temperaturze w przedziale 15-25°C, choroba szybko rozprzestrzenia się poprzez zarodniki konidialne na zdrowe, młode części rośliny. Silnie zaawansowana choroba może doprowadzić do zamierania całych pędów, a w przypadku porażenia młodych sadzonek do ich całkowitego zamarcia. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, ściółce oraz chwastach, skąd wiosną dokonuje infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy stosować zbilansowane nawożenie dostosowane do potrzeb roślin iglastych.
  • W miarę możliwości usuwać porażone fragmenty roślin: wycinać chore pędy, strząsać porażone igły i wygrabiać spod roślin. W ten sposób ograniczymy ryzyko infekcji wtórnej.
  • Unikać podlewania roślin po igłach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne najlepiej wybrać nawadnianie kropelkowe, a unikać deszczowania.
  • Rośliny podlewać najlepiej o takiej porze, aby podłoże zdążyło przeschnąć przed nadejściem nocy.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.