Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na kapustnych

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń poraża rośliny kapustowate na polu, a także w trakcie przechowywania. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz długotrwałe opady deszczów. Szara pleśń może wystąpić w każdej fazie rozwojowej rośliny. Na infekcje są szczególnie narażone rośliny, które osiągnęły już dojrzałość zbiorczą, ale nie zostały jeszcze zebrane z pola. Grzyb szybciej infekuje również rośliny, które zostały uszkodzone mechanicznie. W przypadku infekcji siewek kapusty dochodzi do porażenia podstawy łodygi, na której pojawiają się brunatne plamy, po czym rośliny przewracają się i pokrywają się nalotem szarej, pylistej pleśni. Na zainfekowanych główkach kapusty oraz różach brokułów lub kalafiorów powstają brązowe, wodniste plamy. W warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz chłodnej pogody na plamach pojawia się szary pylisty nalot złożony z zarodników konidialnych. Zarodniki te dokonują kolejnych infekcji.

Choroba rozwija się szczególnie intensywnie, gdy rośliny kapustne są bardzo długo przechowywane. Z roślin, na których rozwija się szara pleśń, choroba bardzo szybko rozprzestrzenia się na inne, zdrowe rośliny. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, skąd wiosną dokonuje infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zebrane rośliny kapustne należy przechować w odpowiednich warunkach (temperaturze 0-1˚C i wilgotności względnej powietrza 90-95%) w zdezynfekowanych skrzyniach.
  • Po zbiorze kapustnych należy zniszczyć resztki pozostałe na polu.
  • Nasion kapusty nie należy wysiewać zbyt gęsto i zbyt głęboko, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia infekcji.
  • Pierwsze zabiegi wykonać zapobiegawczo, począwszy od początku tworzenia się główek lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Opryskiwać szczególnie w fazie rozwoju główek z uwzględnieniem okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.