Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na porzeczce

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń występuje na wszystkich nadziemnych częściach porzeczki (liściach, pędach, kwiatach, owocach). W miejscu infekcji powstają początkowo chlorotyczne, a potem rozległe, nekrotyczne, brązowe plamy. Mocno zaawansowana choroba powoduje zamieranie liści oraz wierzchołków pędów. Choroba bardzo szybko rozwija się podczas deszczowej pogody, szczególnie w czasie kwitnienia. Do infekcji może dojść także w trakcie dojrzewania owoców, które wskutek porażenia początkowo gniją. Na porażonych tkankach w warunkach wysokiej wilgotności powietrza pojawia się biały nalot grzybni, który stopniowo pokrywa się szarym pylistym nalotem złożonym z zarodników konidialnych. Zarodniki te przyczyniają się do kolejnych infekcji. Z tkanki pokrytej zarodnikami grzyba podczas kontaktu z innymi częściami rośliny, patogen szybko rozprzestrzenia się na zdrowe części roślin. Choroba może się rozwijać również na owocach po ich zbiorze. Owoce źle przechowywane — poza chłodnią, w zbyt wysokiej temperaturze, zaczynają gnić, a następnie pojawia się na nich charakterystyczny pylisty, szary nalot zarodników. Sąsiadujące z nimi pozostałe owoce bardzo szybko zostają zainfekowane. Grzyb zimuje lub rozwija się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, skąd wiosną dokonuje infekcji.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Zapewnić krzewom porzeczki odpowiednie przewietrzanie poprzez: sadzenie w prawidłowej rozstawie, regularne odchwaszczanie plantacji oraz wycinanie nadmiernie zagęszczających pędów.
  • Nawożenie dostosować do potrzeb pokarmowych porzeczki.
  • Należy usuwać zainfekowane fragmenty roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
  • Po zbiorze owoców należy niezwłocznie schować je do chłodziarki lub lodówki.
  • Roślin nie podlewać po liściach, a do nawadniania automatycznego stosować linie kroplujące.
  • Zabiegi ochrony roślin wykonywać zapobiegawczo lub w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby. Szczególnie chorobie należy zapobiegać w fazie kwitnienia, gdy rośliny są najbardziej narażone na infekcję. Kolejne zabiegi można wykonywać jeszcze przed rozwojem zawiązków owoców oraz po zbiorach, w zależności od zaleceń zawartych w etykiecie danego środka ochrony roślin z zachowaniem okresów karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.