Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Szara pleśń na róży

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Botrytis cinerea.

Objawy: Szara pleśń występuje na wszystkich nadziemnych częściach roślin. Najczęściej jednak rozwija się na kwiatach, ponieważ woda, która gromadzi się w kwiecie (z opadów lub podlewania) znacznie wolniej obsycha niż na innych częściach roślin. Na porażonych tkankach pierwsze pojawiają się wodniste plamy. Po pewnym czasie w miejscach zmienionych chorobowo wytwarza się charakterystyczny dla szarej pleśni szary, pylący nalot. Jest to nalot złożony z trzonków i zarodników konidialnych, służących rozprzestrzenianiu się patogena. Choroba może również występować w formie utajonej. Choć do infekcji dochodzi już na róży uprawianej w gruncie, to objawy choroby mogą ujawnić się, dopiero po ścięciu kwiatów do wazonu. Najczęściej dochodzi do porażenia u osłabionych roślin, dlatego prawidłowo odżywione, rosnące w odpowiednich warunkach róże, są znacznie rzadziej infekowane. Patogen może również wnikać do pędów w miejscach ich cięcia. Objawem infekcji jest brązowienie lub czernienie pędów, spowodowane ich zamieraniem. Nekroza posuwa się coraz niżej, mogąc spowodować zamieranie całych pędów. Rozwojowi choroby sprzyjają warunki wysokiej wilgotności i temperatura w przedziale 15-25°C. Gdy przez dłuższy czas panują warunki sprzyjające, wśród porażonej tkanki, np. pomiędzy płatkami kwiatów, wytwarzają się czarne, twarde twory, tzw. sklerocja. Pełnią one funkcję przetrwalnikową w niekorzystnych warunkach środowiska. Grzyb może również przetrwać rozwijając się saprotroficznie na porażonych martwych szczątkach roślin, ściółce oraz chwastach.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Odpowiednie nawożenie krzewów róż specjalistycznymi nawozami powoduje zwiększenie odporności na szarą pleśń.
  • Należy na bieżąco obserwować krzewy róż i wycinać porażone fragmenty roślin: kwiaty, liście, pędy. W ten sposób ograniczymy ryzyko infekcji wtórnej.
  • Po letnim przycinaniu róż, w celu ponownego zakwitnięcia, dobrze jest wykonać oprysk zapobiegawczy.
  • Unikać podlewania roślin po liściach. Jeżeli planujemy nawadnianie automatyczne, najlepiej zastosować nawadnianie kropelkowe. Nie zaleca się podlewania poprzez deszczowanie roślin.
  • Rośliny podlewać najlepiej o takiej porze, aby podłoże zdążyło przeschnąć przed nadejściem nocy.
  • Szklarnie w których hodowane są róże, dobrze jest przewietrzać regularnie.
  • Róże przeznaczane na kwiat cięty, po ścięciu należy niezwłocznie przenieść do chłodnego pomieszczenia.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.