Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Tantniś krzyżowiaczek na kapustnych

Gatunek: Tantniś krzyżowiaczek (łac. Plutella xylostella) należy do rzędu motyli z rodziny tantnisiowatych.

Objawy: Szkody w roślinach kapustnych wyrządzają gąsienice tantnisia krzyżowiaczka. Żerują na liściach, wygryzając niewielkie otwory w postaci okienek. Charakterystyczne okienka tworzą się wskutek zeskrobywania przez gąsienice miękiszu liścia, pozostawiając jedynie dolną skórkę liścia. W trakcie wzrostu liści skórka ta pęka i powstają otwory w liściu. Szkodnik może mieć 3 do 4 pokoleń w roku, co wpływa na jego większą szkodliwość. Gąsienice pierwszego pokolenia występują w czerwcu, natomiast drugiego w lipcu, sierpniu. Larwy ostatniego pokolenia, występują na przełomie sierpnia i września. Larwy pierwszego pokolenia wykazują największą szkodliwość, ponieważ żerują na roślinach młodych, które dopiero zaczynają zawiązywać główki (u kapust), lub róże (u kalafiorów i brokułów).

Wygląd szkodnika: Tantniś to motyl o szarobrązowych skrzydłach rozpiętości 16 mm. Skrzydła od dołu są obrzeżone strzępiną. Motyl składa po sobie skrzydła w ułożeniu dachówkowatym. Gąsienice dorastają do długości 14 mm i mają barwę zieloną z wyraźnie ciemniejszą głową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Resztki pozostałe po zbiorach powinny być niszczone przez przeoranie lub przekopanie.
  • Należy regularnie odchwaszczać grządki, ponieważ kwitnące chwasty zwabiają dorosłe motyle żywiące się nektarem.
  • Tantnisia krzyżowiaczka najlepiej zwalczać w okresie masowego składania jaj.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.