Wciornastek różówek na malinie
Gatunek: Wciornastek różówek (łac. Thrips fuscipennis) należy do przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.
Objawy: Zimują samice na resztkach roślinnych pozostawionych na plantacji. Wiosną w maju wciornastki wychodzą z miejsc zimowania. Żerują one głównie na kwiatach. Przy licznym porażeniu kwiatów mogą spowodować ich uszkodzenie, powodując że owoce rozwijają się zdeformowane.
W późniejszym czasie mogą nielicznie żerować na owocach i liściach. Wciornastki to owady ciepłolubne dlatego mogą pojawiać się na roślinach aż do końca lata. W sezonie może wystąpić od 2 do 3 pokoleń szkodnika.
Wygląd szkodnika: Owad dorosły jest wrzecionowatego (wydłużonego) kształtu, długości 1,45 mm. Dorosłe osobniki mają barwę żółto-brązową i czarne skrzydła. Natomiast larwy są nieco mniejsze, nie posiadają skrzydeł i mają kolor białawy lub jasnożółty.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Wciornastki zazwyczaj są niszczone przy okazji zwalczania groźniejszych szkodników malin, tj.: kwieciaka malinowca, kistnika malinowca i pryszczarka namaliniaka łodygowego. Zabieg ochrony należy wykonać jeżeli zauważono pierwsze uszkodzenia spowodowane przez wciornastki.