Wciornastek zachodni na pomidorze
Gatunek: Wciornastek zachodni (łac. Frankliniella occidentalis) należy do rzędu przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.
Objawy: Wciornastki pojawiają się na plantacjach z końcem maja. Zarówno larwy jak i owady dorosłe żerują na pędach, liściach, kwiatach i na zawiązkach owoców. Szkodniki te wysysają zawartość komórek roślinnych. Następnie do komórek tych dostaje się powietrze, a liście i inne organy, na których żerują wciornastki, nabierają srebrzystej, połyskującej barwy. W miejscach żerowania można zauważyć jaśniejsze plamy, na których widać drobne grudki, będące odchodami wciornastków. W miarę wzrostu organów silnie uszkodzone tkanki mogą się rozrywać. Szkodnik może wydać 5-9 pokoleń w roku.
Wygląd szkodnika: Wciornastki z powodu silnie wydłużonego kształtu wyglądem przypominają niewielkie przecinki. Dorosła samica wciornastka zachodniego ma barwę pomarańczowobrązową i jest długości 1,7 mm. Samce są nieco mniejsze (1,3 mm) i są barwy żółtej. Dorosłe wciornastki posiadają 2 pary jasnych postrzępionych skrzydeł. Larwy są żółtobiałe i mają czerwone oczy.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Po zbiorach należy usunąć z pola resztki roślinne.
- Do zwalczania wciornastków można też wykorzystać specjalistyczne, naturalne preparaty na bazie olejów, które zalepiając szkodniki odcinają im dostęp powietrza, skutkując ich wyeliminowaniem.
- Środki ochrony roślin stosować natychmiast po zauważeniu dorosłych szkodników lub objawów ich żerowania. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.