Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na begonii

Gatunek: Na begonii występuje wciornastek zachodni (łac. Frankliniella occidentalis) należący do przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Wciornastki żerują na liściach begonii, najczęściej tych najmłodszych. Wysysają soki roślinne płytko, tuż pod skórką, powodując, że w komórki skórki stają się puste – pozostaje w nich tylko powietrze. Objawia się to pod postacią charakterystycznych srebrnych przebarwień tkanek. Na tych „srebrzących się” liściach widoczne są drobne, ciemne grudki odchodów. Uszkodzona tkanka ulega nekrozie, a liście w miarę wzrostu pękają. Wciornastki preferują niską wilgotność powietrza, dlatego występują zarówno na roślinach uprawianych w gruncie podczas lata, jak i na begoniach uprawianych w domach.

Wygląd szkodnika: Samice wciornastka zachodniego są wielkości 1,7 mm, natomiast samce są nieco mniejsze – wielkości 1,3 mm. Tułów jest barwy pomarańczowej, natomiast odwłok koloru żółto-brązowego. Wyglądem przypominają małe „przecinki”. To za sprawą mocno wydłużonego ciała. Dojrzałe owady posiadają 2 pary skrzydeł otoczonych strzępiną. Larwy są żółtobiałe i mają czerwone oczy.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Nielicznie występujące szkodniki można usuwać ściereczką, ale jest to bardzo czasochłonna praca i jedynie ogranicza populację szkodników.
  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zaraz po zauważeniu szkodnika.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.