Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na kapustnych

Gatunek: Na kapuście występuje wciornastek tytoniowiec (łac. Thrips tabaci) należący do rzędu przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Wciornastki na plantacji kapusty pojawiają się przed formowaniem główek – jest to głównie drugie i trzecie pokolenie. Osobniki dorosłe i larwy żerują na liściach kapusty, wysysając soki roślinne. Szkodniki potrafią wejść głęboko do główek, nawet pomiędzy mocno zwarte liście kapusty. Wskutek żerowania w miejscach nakłuć powstają drobne, brązowe brodawki na powierzchni liści. Największe szkody wyrządzają na późnych odmianach kapusty. Szkodniki żerują aż do zbiorów, a później w przechowalni. Zimują dorosłe wciornastki w resztkach roślinnych, w wierzchniej warstwie gleby, w ściółce lub na miedzach.

Wygląd szkodnika: Wciornastki wyglądem przypominają niewielkie przecinki z powodu silnie wydłużonego kształtu. Owad dorosły wciornastka tytoniowca jest długości do 1,2 mm i barwy od jasnożółtej do czarnej. Larwy są żółte. Dorosłe wciornastki posiadają 2 pary jasnych postrzępionych skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy niszczyć wszelkie chwasty, szczególnie przed posadzeniem rozsady, ponieważ przyciągają one szkodniki na pole uprawne.
  • Resztki roślinne po zbiorach należy usuwać z pola lub głęboko przeorać. W resztkach pozostawionych na polu zimują wciornastki.
  • Nie powinno się uprawiać kapusty w sąsiedztwie innych roślin żywicielskich wciornastków, tj.: cebuli, pora, kapusty, ziemniaka.
  • Środki ochrony roślin stosować w okresie pojawienia się szkodnika, od fazy pierwszego dobrze rozwiniętego liścia do fazy gdy główki osiągają typową wielkość kształt i twardość. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.