Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na magnolii

Gatunek: Na magnolii występuje wciornastek różówek (łac. Thrips fuscipennis) należący do rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Wciornastek różówek żeruje na młodych, dopiero rozwijających się kwiatach i liściach. Szkodniki te wysysając zawartość komórek roślinnych powodują, że wyrastające liście deformują się. W miejscach nakłuć wciornastków tkanka zamiera i wykrusza się. Wzdłuż nerwu głównego powstają nekrotyczne smugi z widocznymi ciemnymi grudkami – odchodami szkodnika. Na płatkach kwiatów, szczególnie zabarwionych na czerwono lub różowo, widoczne są jaśniejsze plamki. Na białych płatkach kwiatów magnolii wskutek żerowania wciornastków powstają brązowawe plamki. Płatki kwiatów również są pokryte odchodami szkodnika.

Wygląd szkodnika: Wciornastki to owady wielkości 1-2 mm. Wciornastek różówek jest koloru brązowego, natomiast wciornastek zachodni jest żółtopomarańczowy z brązowymi plamami. Za sprawą mocno wydłużonego ciała kształtem przypominają „przecinki”. Dojrzałe owady posiadają 2 pary skrzydeł otoczonych strzępiną.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin należy wykonywać zaraz po zauważeniu szkodnika lub objawów jego żerowania.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.