Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na ogórku

Gatunek: Na ogórku głównie występują: wciornastek tytoniowiec (łac. Thrips tabaci) oraz wciornastek szklarniowiec (łac. Heliothrips haemorrhoidalis). Są to owady z rzędu przylżeńców z rodziny wciornastkowatych.

Objawy: Wciornastek szklarniowy występuje głównie na ogórkach uprawianych w szklarniach, ale latem przelatuje na rośliny uprawiane w gruncie, gdzie występuje również wciornastek tytoniowiec. Masowo rozwijają się od połowy maja do czerwca. Larwy oraz dorosłe osobniki żerują na liściach, kwiatach, owocach oraz pędach. Najczęściej spotykane są na spodniej stronie liści. Larwy i owady dorosłe wysysają zawartość komórek roślinnych, wskutek czego na powierzchni liścia pojawiają się jasnożółte, drobne, okrągłe lub kanciaste plamki. Z czasem plamy brunatnieją, a liść ulega deformacji. W miejscu żerowania widać drobne grudki, będące odchodami wciornastków. Szkodnik może mieć kilka (2 do 4) pokoleń w roku. Szkodniki zimują w resztkach roślinnych.

Wygląd szkodnika: Wciornastki wyglądem, z powodu silnie wydłużonego kształtu, przypominają niewielkie przecinki. Owad dorosły wciornastka tytoniowca jest długości do 1,2 mm i barwy od jasnożółtej do czarnej. Larwy są żółte. Wciornastek szklarniowiec ma długość około 1-1,5 mm. Ciało dorosłego osobnika jest wrzecionowate, barwy brunatnej, zaś larwa jest koloru żółtawego. Owady dorosłe wciornastków posiadają 2 pary jasnych postrzępionych skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Po zbiorach ogórków należy usuwać resztki roślinne.
  • Nie powinno się uprawiać w sąsiedztwie ogórków innych roślin żywicielskich wciornastków, do których należą: cebula, por, kapusta.
  • Środki ochrony roślin stosować natychmiast po zauważeniu dorosłych szkodników lub objawów żerowania. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.