Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wciornastki na róży

Gatunek: Na różach najczęściej można spotkać wciornastka różówka i wciornastka zachodniego.

Objawy: Wciornastek różówek żeruje na kwiatach róży. Wczesną wiosną samice składają jaja do pąków kwiatowych. Larwy żerując powodują powstawanie na płatkach kwiatów białych plam z czerwoną obwódką. Wysysając soki roślinne doprowadzają do brązowienia, zasychania i zawijania się brzegów płatków kwiatowych. Silnie zaatakowane pąki kwiatowe nie rozwijają się.

Wciornastek zachodni, podobnie jak różówek, żeruje w pąkach kwiatowych, powodując zahamowanie rozwoju pąków. Jeżeli kwiat zaatakowany przez wciornastka rozwinie się, to końce płatków kwiatu są poczerniałe. Wciornastek zachodni żeruje również na spodniej stronie liści, powodując powstawanie jasnych plam pokrytych czarnymi grudkami odchodów. Z czasem uszkodzone liście pokryte dużą ilością plam — zasychają. Wciornastki najlepiej rozwijają się w warunkach niskiej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury, dlatego najwięcej występuje ich w lecie. W październiku wciornastki przygotowują się do zimowania. Niektóre wciornastki przenoszą groźne dla róż choroby wirusowe.

Wygląd szkodnika: Wciornastki to owady wielkości 1-2 mm. Wciornastek różówek jest koloru brązowego, natomiast wciornastek zachodni jest żółtopomarańczowy z brązowymi plamami. Z powodu silnie wydłużonego ciała, kształtem przypominają „przecinki”. Dojrzałe owady posiadają 2 pary skrzydeł otoczonych strzępiną.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin wykonywać zaraz po zauważeniu szkodnika lub objawów jego żerowania.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.