Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Wgryzka szczypiorka na cebuli

Gatunek: Wgryzka szczypiorka (łac. Acrolepia assectella) należy do rzędu motyli.

Objawy: Wiosną z miejsc zimowania wylatują dorosłe motyle, które składają pojedynczo jaja na liściach cebuli, pora i czosnku. Początkowo larwy minują liście, następnie wgryzają się do wnętrza szczypioru i zeskrobują tkankę pozostawiając górną skórkę liścia. Tworzą się wówczas podłużne okienka – wżery z jedną warstwą skórki. Z czasem skórka zasycha i pęka, tworzą się dziury na wylot. Gąsienice mogą żerować także na pędach nasiennych, wyjadając nasiona. Szkodnik ten ma do 3 pokoleń w sezonie. Pierwsze pokolenie żeruje zwykle na plantacjach nasiennych cebuli, drugie na cebuli konsumpcyjnej, a trzecie również na plantacjach nasiennych. Dorosłe motyle zimują w zakamarkach kory, na miedzach i w resztkach roślinnych.

Wygląd szkodnika: Wgryzka szczypiorka to mały (8 mm) motyl o ciemnobrunatnych skrzydłach, z białymi plamkami. Gąsienice są długości 5-10 mm i barwy białozielonej z krótkimi szczecinkami i brązową głową.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Resztki po zbiorze cebuli należy zebrać lub głęboko przekopać.
  • Środki ochrony roślin stosować w momencie pojawienia się szkodnika, od fazy pierwszego liścia właściwego, nie później niż do momentu osiągnięcia połowy docelowej masy warzywa. Należy pamiętać o zachowaniu okresu karencji, który podany jest w etykiecie danego środka.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.