Zaraza bukszpanu
Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Cylindrocladium buxicola.
Objawy: Zaraza bukszpanu to najgroźniejsza choroba bukszpanów. Pierwsze objawy można zaobserwować na młodych listkach świeżych przyrostów wiosennych. Są to brązowe plamy z ciemniejszą obwódką. Stopniowo całe liście brązowieją, zamierają i odpadają z rośliny. Na ogołoconych z liści pędach widoczne są ciemne smugi. Po pewnym czasie również pędy obumierają. Na opadłych lub jeszcze pozostających na krzewie liściach w warunkach wysokiej wilgotności pojawia się biały nalot grzybni. Na nalocie występują zarodniki, które służą rozprzestrzenianiu się choroby.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Podczas podlewania należy unikać zwilżania liści, a gdy planujemy nawadnianie automatyczne, dobrze jest założyć linię kroplującą, która nawadnia rośliny wprost do gruntu.
- Chore pędy należy wycinać kilkanaście centymetrów poniżej chorego miejsca. Takie pędy należy wyrzucić lub spalić, gdyż stanowią źródło zakażenia w przyszłym sezonie.
- Opadłe liście należy usuwać. W tym celu bardzo dokładnie wytrząsamy liście z rośliny.
- Po każdym cięciu roślin należy dezynfekować narzędzia ogrodnicze np. ogrodniczym mydłem potasowym. Na sprzęcie używanym do pielęgnacji bardzo łatwo przenoszą się zarodniki grzyba, infekujące kolejne rośliny.
- Zabiegi prewencyjne należy wykonywać szczególnie na krzewach, na których choroba wystąpiła w poprzednim sezonie.
- Zabiegi ochrony roślin należy stosować niezwłocznie po wystąpieniu objawów choroby.