Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zaraza bukszpanu

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Cylindrocladium buxicola.

Objawy: Zaraza bukszpanu to najgroźniejsza choroba bukszpanów. Pierwsze objawy można zaobserwować na młodych listkach świeżych przyrostów wiosennych. Są to brązowe plamy z ciemniejszą obwódką. Stopniowo całe liście brązowieją, zamierają i odpadają z rośliny. Na ogołoconych z liści pędach widoczne są ciemne smugi. Po pewnym czasie również pędy obumierają. Na opadłych lub jeszcze pozostających na krzewie liściach w warunkach wysokiej wilgotności pojawia się biały nalot grzybni. Na nalocie występują zarodniki, które służą rozprzestrzenianiu się choroby.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Podczas podlewania należy unikać zwilżania liści, a gdy planujemy nawadnianie automatyczne, dobrze jest założyć linię kroplującą, która nawadnia rośliny wprost do gruntu.
  • Chore pędy należy wycinać kilkanaście centymetrów poniżej chorego miejsca. Takie pędy należy wyrzucić lub spalić, gdyż stanowią źródło zakażenia w przyszłym sezonie.
  • Opadłe liście należy usuwać. W tym celu bardzo dokładnie wytrząsamy liście z rośliny.
  • Po każdym cięciu roślin należy dezynfekować narzędzia ogrodnicze np. ogrodniczym mydłem potasowym. Na sprzęcie używanym do pielęgnacji bardzo łatwo przenoszą się zarodniki grzyba, infekujące kolejne rośliny.
  • Zabiegi prewencyjne należy wykonywać szczególnie na krzewach, na których choroba wystąpiła w poprzednim sezonie.
  • Zabiegi ochrony roślin należy stosować niezwłocznie po wystąpieniu objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Polecane produkty na dany problem

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.