Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zaraza ziemniaka na pomidorze

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Phytophthora infestans.

Objawy: Zaraza ziemniaka na pomidorze jest najgroźniejszą chorobą pomidorów. Szczególne intensywnie choroba występuje w lata chłodne i wilgotne. Najczęściej pierwsze objawy można zaobserwować w lipcu i sierpniu, choć przy sprzyjających warunkach może wystąpić również w czerwcu. Na liściach i łodygach pomidora pojawiają się nieregularne, brązowe, stopniowo powiększające się plamy. Na spodzie liści, w miejscach plam, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, widoczny jest biały nalot zarodników grzyba. Porażone liście zamierają. Jednak głównie objawy występują na owocach pomidora. Na owocach pojawiają się brunatne plamy, ulegające twardej zgniliźnie. Zgnilizna sięga w głąb miąższu, a nawet do komór nasiennych. Nawet po odkrojeniu miejsc zmienionych chorobowo owoce pomidorów nie są zdatne do spożycia, ponieważ są gorzkie. W momencie wysokiej wilgotności powietrza na pograniczu zdrowej i chorej tkanki może pojawić się biały nalot, który znika, gdy wilgotność spada. Silne porażenie prowadzi do zamierania całych roślin, dlatego należy bardzo szybko reagować stosując zabiegi ochrony roślin.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Unikamy zbyt gęstego sadzenia roślin, aby zapewnić im odpowiednio przewietrzane stanowisko.
  • W ciągu sezonu prowadzimy regularną obserwację roślin, aby móc odpowiednio szybko zareagować w przypadku wystąpienia choroby. Możemy też skorzystać z pomocy internetowego systemu wspomagania decyzji w ochronie przed sprawcą zarazy ziemniaka, dostępnego na stronie www Instytutu Ochrony Roślin.
  • Na działkach nie powinno się uprawiać obok siebie pomidora i ziemniaka. Należy unikać uprawiania następczo w kolejnym sezonie wegetacyjnym, na tym samym stanowisku, ziemniaka po pomidorze i odwrotnie.
  • Zainfekowane, zamarłe rośliny należy niezwłocznie usuwać z grządki, gdyż stanowią źródło zakażenia dla przyszłych upraw.
  • Choroba najszybciej pojawia się na wczesnych odmianach ziemniaków. Gdy zaobserwujemy objawy na ziemniaku jest to sygnał, że należy rozpocząć profilaktyczne zabiegi chroniące pomidora.
  • Po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych wykonujemy 3-4 zabiegi środkami ochrony roślin co 7-10 dni, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.