Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zgnilizna podstawy pędu i korzeni begonii

Patogen: Choroba grzybowa powodowana m.in. przez Fusarium spp., Pythium ultimum.

Objawy: Patogeny odpowiedzialne za zgniliznę podstawy pędu i korzeni atakują rośliny odglebowo. Zainfekowana roślina początkowo rośnie słabo, a jej liście matowieją. Na dolnej części pędu tuż przy ziemi widoczna jest zgnilizna, obejmująca nawet cały obwód pędu. Po wyjęciu rośliny z gleby widoczne jest również zbrunatnienie i zgnilizna korzeni. Wskutek przegnicia wiązek przewodzących, a także korzeni roślina zostaje odcięta od wody i składników pokarmowych. Konsekwencją tego jest żółknięcie, brunatnienie liści, a w rezultacie zamieranie całych roślin. Choroba może występować u roślin uprawianych w gruncie, a także w uprawie doniczkowej w domach, gdzie rośliny są narażone na infekcję przez cały sezon.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Porażone rośliny należy usuwać i niszczyć.
  • Kupować sprawdzoną, wolną od patogenów ziemię do sadzenia roślin w pojemnikach. Natomiast wykorzystywana ponownie do sadzenia ziemia powinna być odkażona.
  • Unikać nadmiernego podlewania oraz długiego zalegania wody w podłożu.
  • Środki ochrony roślin stosować zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.