Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zgnilizna twardzikowa roślin cebulowych

Patogen: Choroba grzybowa powodowana przez Sclerotinia sclerotiorum.

Objawy: Zgnilizna twardzikowa rozwija się na cebulach i bulwach podczas przechowywania. Na porażonych częściach roślin pojawia się biały, puszysty nalot grzybni. Po dłuższym czasie wśród takiego nalotu pojawiają się czarne, twarde grudki wielkości 2-5 mm. Są to formy przetrwalnikowe grzyba – sklerocja. Takie formy, jeżeli dostaną się do gleby, mogą w niej zalegać przez wiele lat. W obrębie plam tkanka staje się miękka i gnije. Powstaje bardzo nieprzyjemny zapach. Zgnilizna twardzikowa szybko rozprzestrzenia się na inne cebule, stykające się z ogniskiem choroby. Sklerocja, a także fragmenty grzybni zimują w glebie i na martwych szczątkach, stanowiąc źródło infekcji w przyszłym sezonie.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • W trakcie przechowywania należy przeglądać cebule oraz bulwy i wyrzucać chore, stanowiące źródło rozprzestrzeniania się choroby.
  • Podczas kupowania należy wybierać wyraźnie zdrowe, jędrne, twarde cebule i bulwy.
  • Zabiegi ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo stosując odpowiednie środki ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu profilaktycznego

Polecane produkty na dany problem

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.