Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zmieniki na pomidorze

Gatunek: Najczęściej występującym gatunkiem na pomidorze jest zmienik lucernowiec (łac. Lygus rugulipennis) należący do rzędu pluskwiaków.

Objawy: Zmieniki wysysają soki roślinne z liści, młodych pędów, kwiatów. Ślina zmienników zawiera  fitotoksyczne enzymy, które są wprowadzane do tkanek podczas żerowania. Wskutek żerowania szkodników zamierają paki kwiatowe, kwiaty oraz zawiązki owoców. Masowe występowanie szkodnika może doprowadzić do obniżenia jakości oraz spadku plonu. Zmieniki mogą przenosić groźne dla pomidorów choroby wirusowe oraz bakteryjne. Zimują owady dorosłe w resztkach roślinnych, na miedzach, w ściółce i na wieloletnich plantacjach roślin strączkowych.

Wygląd szkodnika: Dorosły zmienik ma ciało długości 4,7-5,7 cm. Samice są koloru zielono-żółtego. Samce są nieco mniejsze od samic i mają brązowo-czarne ubarwienie. Na grzbiecie widoczna jest charakterystyczna żółta, trójkątna tarczka z czarnym rysunkiem. Larwy i niedojrzałe osobniki, są mniejsze, zielone i nie posiadają jeszcze wykształconych skrzydeł.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Unikać wysiewania pomidorów w pobliżu plantacji roślin strączkowych wieloletnich.
  • Należy regularnie odchwaszczać plantację, ponieważ kwitnące chwasty mogą przyciągać zmieniki.
  • Środki ochrony roślin stosować po wystąpieniu szkodnika na plantacji. Podczas wykonywania oprysków należy uwzględnić zachowanie okresu karencji.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.