Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zwójki na brzoskwini

Gatunek: Na brzoskwini występują: zwójka koróweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka, zwójka bukóweczka.

Objawy: Gąsienice zwójki, żerują w zwiniętych w rulon liściach. Gąsienice zeskrobują miękisz z liści, pozostawiając dolną warstwę skórki, przez co tworzą się prześwitujące okienka. Gąsienice zwójek żerują także na pąkach kwiatowych i kwiatach. Wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, tworząc luźne rozety. Gąsienice wygryzają również otwory, a czasem drążą korytarze w zawiązkach owoców i owocach. Z powodu uszkodzeń owoce tracą wartość handlową. Różne gatunki zwójek mogą występować od początku wiosny, aż do września.

Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma na skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Gąsienice mają kolor zielonkawy, a głowa jest ciemna.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, gdy roślina jest w fazie zielonego i różowego pąka. Jeżeli zwójki nadal zagrażają uprawom, zabiegi można kontynuować do końca dojrzewania owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.
  • W naturze występują pasożytnicze błonkówki, które ograniczają populację zwójek. Niestety nie przyczyniają się do zwalczania całej populacji, dlatego zachodzi potrzeba stosowania środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.