Zwójki na gruszy
Gatunki: Gatunki występujące na gruszy to m.in.: zwójka bukóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka.
Objawy: Wczesną wiosną gąsienice zwójek żerują na najmłodszych liściach, pąkach kwiatowych i kwiatach. Później zwójki, jak sama nazwa wskazuje, żerują w zwiniętych liściach, często w kształt rurki. Wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, tworząc luźne rozety. Gąsienice zeskrobują miękisz z liści tworząc charakterystyczne prześwity. Gąsienice wygryzają również otwory w zawiązkach i owocach. Rany po pewnym czasie się zabliźniają i korkowacieją. Z powodu uszkodzeń owoce tracą wartość handlową.
Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Gąsienice mają kolor zielonkawy, ale głowa jest ciemna.
Zapobieganie i zwalczanie:
- Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, gdy roślina jest w fazie zielonego i różowego pąka. Jeżeli zwójki nadal zagrażają uprawom, zabiegi można kontynuować do końca dojrzewania owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.
- W naturze występują pasożytnicze błonkówki, które ograniczają populację zwójek. Natomiast nie przyczyniają się do zwalczania całej populacji, dlatego zachodzi potrzeba stosowania środków ochrony roślin.