Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Zwójki na malinie

Gatunek: Do zwójek występujących na malinie należą: zwójka porzeczkóweczka, zwójka bukóweczka, zwójka różóweczka i zwójka rdzaweczka.

Objawy: Wczesną wiosną gąsienice zwójek żerują na najmłodszych liściach, pąkach kwiatowych i kwiatach. Później zwójki, jak sama nazwa wskazuje, żerują w zwiniętych (często w kształt rurki) liściach. Wytwarzają przędzę, którą zlepiają liście, tworząc luźne rozety. Młode gąsienice zeskrobują miękisz z liści, pozostawiając jedną warstwę skórki, przez co w liściach tworzą się charakterystyczne okienka. Starsze gąsienice wygryzają dziury w liściach. Szkodnik zawijając i ogołacając liście zaburza podstawowe procesy zachodzące w liściach, tj. fotosyntezę, oddychanie i transpirację. Osłabiona roślina, wskutek szkód spowodowanych przez szkodniki, słabiej plonuje.

Wygląd szkodnika: Zwójki należą do motyli. Dojrzały motyl ma skrzydła w brązowo-popielatych barwach. Pierwsza para skrzydeł jest zazwyczaj ciemniejsza z rysunkiem, natomiast druga jest jaśniejsza i jednolita. Wyróżniający jest wygląd motyli zwójki rdzaweczki, której skrzydła mają rdzawe kolory i rysunek w postaci poprzecznych smug. Skrzydła na całym obwodzie są pokryte drobną strzępiną. Gąsienice mają kolor zielonkawy, a głowa jest ciemna.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Pierwsze zabiegi ochrony roślin najlepiej przeprowadzać w momencie wylęgania się gąsienic zwójki, ponieważ w momencie, gdy gąsienice ukryją się już w zwiniętych liściach zabieg może być mniej skuteczny.
  • W naturze występują pasożytnicze błonkówki, które ograniczają populację zwójek. Natomiast nie przyczyniają się do zwalczania całej populacji, dlatego zachodzi potrzeba stosowania środków ochrony roślin.

Miesiące występowania i okresy wykonania zabiegów ochrony roślin

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

okres występowania

okres wykonania zabiegu zwalczającego

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.