Bielenie drzew to nic innego jak pokrywanie pnia i konarów drzew białym roztworem wapna. Czynność wydaje się być banalnie prosta, ale urosło wokół niej wiele mitów. Ten artykuł pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego popularnego zabiegu.
Celem zabiegu jest zabezpieczenie drzew przed nagłymi, dużymi zmianami temperatur. Niepomalowana, ciemna kora drzew w słoneczne, zimowe dni łatwo się nagrzewa. Pobudzone do życia wysoką temperaturą tkanki ulegają rozhartowaniu, a w nocy, podczas dużych spadków temperatury łatwo przemarzają.
Najbardziej wrażliwe na tego typu uszkodzenia są drzewka młode. Objawy uszkodzeń najczęściej widujemy na południowych i południowo-zachodnich częściach drzew, ponieważ to właśnie tkanki z tej strony roślin są najmocniej nagrzewane przez promienie słoneczne.
Najprostszą metodą na bielenie drzew jest wykorzystanie tzw. mleka wapiennego. Przygotowujemy je, rozrabiając wapno tlenkowe z wodą w proporcji około 1:5. Do roztworu możemy również dodać glinę lub krochmal, które zwiększą odporność roztworu na zmywanie przez deszcz. Do zabezpieczenia drzew możemy również wykorzystać gotowy preparat Hantus. Zabezpiecza on rośliny nie tylko przed nagłymi skokami temperatury, ale również zniechęca dzikie zwierzęta do podgryzania młodych roślin i przyrostów.
Zabieg bielenia drzew powinniśmy wykonać późną jesienią, już w listopadzie. Biała powłoka w wyniku działalności opadów śniegu i deszczu zostanie z czasem zmyta, więc należy ją regularnie odnawiać. Aby zabieg był w pełni skuteczny, drzewka powinny być nieprzerwanie zabezpieczone aż do marca-kwietnia, gdy rozpoczyna się wegetacja roślin.
Największe ryzyko wystąpienia uszkodzeń występuje w grudniu i styczniu, jednak biała powłoka na przedwiośniu wciąż odbija promienie słoneczne i zapobiega przedwczesnemu rozpoczynaniu wegetacji przez rośliny. Zabieg zawsze najlepiej jest wykonywać w trakcie bezdeszczowego, pochmurnego dnia, gdy temperatura powietrza wynosi ponad 4 stopnie Celsjusza.
Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do nas na naszym fanpage na facebooku.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.