Canna (kanna) – znana w Polsce pod nazwą paciorecznik – to roślina kwitnąca, pochodząca z tropikalnej i subtropikalnej strefy Ameryki. Ta bylina, w zależności od odmiany, dorasta nawet do 2 metrów, wytwarza duże liście, a także kwiaty w ognistych kolorach. Wielką zaletą kanny jest długie kwitnienie. Rozpoczyna się ono w lipcu, a trwa do pierwszych przymrozków. Pierwszym gatunkiem sprowadzonym do Europy była Canna indica. Obecne odmiany powstały przez krzyżowanie różnych gatunków. W naszych warunkach uprawiane są jako rośliny wieloletnie niezimujące w gruncie. Pacioreczniki idealnie nadają się do uprawy w ogrodzie i w pojemnikach. Ciekawy pokrój oraz liście przypominające liście banana sprawiają, że wglądają pięknie pojedynczo lub w grupach.
Paciorecznik (kanna) – uprawa
Paciorecznik nie ma wielkich wymagań glebowych, może być uprawiany zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne. Jak już wspomnieliśmy: w naszym klimacie nie zimuje w gruncie. Aby podziwiać egzotyczną urodę kanny, należy włożyć w uprawę nieco pracy i cierpliwości. Kanna potrzebuje długiego okresu wegetacji (ok. 8 miesięcy), a przy tym jest wrażliwa na przymrozki. Jak więc pogodzić jej uprawę z naszymi warunkami klimatycznymi?
Sadzenie kanny do doniczek
Wczesną wiosną (w marcu) rozpoczynamy sadzenie kłączy paciorecznika. Donicę lub pojemnik wypełniamy w ⅔ lekką, żyzną ziemią kwiatową, układamy kłącza kanny i przysypujemy ziemią. Taki pojemnik powinien stać w pomieszczeniu o temp. 16-18°C. Pilnujemy, aby ziemia była stale lekko wilgotna.
Po majowych przymrozkach wynosimy roślinę do ogrodu. Może ona pozostać w pojemniku, prawidłowe jest też sadzenie kanny do gruntu. Taki sposób uprawy sprawi, że paciorecznik zakwitnie już w lipcu. Roślinę regularnie podlewamy, a gdy osiągnie 40-50 cm wysokości, zaczynamy nawożenie nawozem płynnym. Wybieramy nawozy do roślin kwitnących, np. Biohumus do roślin kwitnących.
Nawożenie
Pacioreczniki wymagają intensywnego nawożenia. Nawożenie kanny wykonujemy co 2 tygodnie przy okazji podlewania, aż do końca sierpnia.
Przechowywanie i rozmnażanie kanny
Jesienią, po pierwszych przymrozkach, kanna przekwita. Wtedy wykopujemy rośliny, odcinamy łodygę i pozostałe liście oraz otrząsamy kłącza z nadmiaru ziemi. Pozostawiamy do przeschnięcia na kilka godzin. Duże kłącza dzielimy, a miejsca po cięciu zabezpieczamy preparatem grzybobójczym. Usuwamy uszkodzone i zniekształcone fragmenty kłączy, które mogą świadczyć o wystąpieniu choroby. Każde kłącze powinno mieć 2–3 pąki, z których wypuści liście w następnym roku. Tak przygotowane kłącza paciorecznika umieszczamy w skrzynkach z suchym torfem, lekko przysypujemy. Przechowujemy w suchym miejscu, w temperaturze ok. 5°C.
Cykl uprawy
Ciekawostki
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.