Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Choinka – żywa czy sztuczna? Wybierz mądrze!

Bożonarodzeniowa choinka – żywa czy sztuczna? Cięta czy w doniczce? Świerk czy jodła? Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników, ale również i całe tabuny przeciwników. Co w takim razie wybrać?

choinka ubierana przez dzieci

Choinka sztuczna

Choinka sztuczna pod wieloma aspektami króluje nad swoim naturalnym odpowiednikiem. Nie gubi igieł, nie kłuje, nie trzeba jej podlewać oraz raz kupiona wystarczy nam na wiele lat. Sztuczne drzewko również możemy idealnie dopasować do naszego wnętrza. Taka choinka zawsze będzie symetryczna i jeśli zdecydujemy się na zakup lepszego jakościowo drzewka – wówczas będzie do złudzenia przypominać prawdziwą roślinę.

przyozdobiona choinka w lesie

Choinka naturalna

O ile walory estetyczne choinek żywych i sztucznych można porównywać, o tyle nic nie zastąpi zapachu prawdziwego drzewka! Ten leśny, żywiczny aromat sprawia, że już wchodząc do mieszkania, wyczuwamy w powietrzu świąteczną aurę. Żywe drzewka również w znacznie mniejszym stopniu obciążają środowisko naturalne. Obecnie choinki w większości pochodzą ze specjalnych plantacji, a nie są – jak kiedyś – nielegalnie wycinane z lasu.

odżywka do choinek

Odżywki do choinek znacznie przedłużają trwałość choinek ciętych.

Ekologiczny wybór choinki

Wydawać by się mogło, że tutaj sprawa jest prosta. Choinka naturalna w trakcie wzrostu oczyszcza powietrze i wiąże dwutlenek węgla, natomiast choinka sztuczna nie dość, że rozkłada się przez kilkadziesiąt lat, to jeszcze wydziela do środowiska liczne substancje trujące. Prawda jest jednak taka, że oba rozwiązania mają swoje wady! Szacuje się, że choinka sztuczna przyczynia się do emisji około 40 kg dwutlenku węgla, podczas gdy raz kupiona i wyrzucona na śmietnik choinka naturalna 16 kg. Dlatego też coroczne kupowanie i wyrzucanie choinki naturalnej również nie należy do zbyt proekologicznych działań.

Jak ocenia prof. Skubała, choinka sztuczna staje się bardziej ekologiczna niż naturalna dopiero po 12 latach użytkowania.

choinka w doniczce

Choinka cięta czy w doniczce?

Tutaj na szczęście dylematów nie ma. Choinki cięte są tańsze, ale to ich jedyna przewaga. Drzewko kupione w doniczce (najlepiej dosyć sporej!) będzie wolniej gubiło igły, przez co potencjalnie dłużej będzie zdobić nasze mieszkanie. Po maksymalnie 10 dniach przebywania choinki w domu należy ją jednak wystawić na balkon lub posadzić w ogrodzie. W przeciwnym razie mogłaby się zbytnio „zadomowić” i rozhartować. Pamiętać również musimy, żeby ją odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Jeśli na wiosnę przesadzimy drzewko do większej doniczki, to kolejne Święta będziemy mogli spędzić z tą samą – choć już ciut większą – choinką.

Pamiętaj! Wiele choinek do momentu sprzedaży wcale nie rosło w doniczkach! Są one często zwyczajnie wykopywane i jedynie wkładane do doniczek przez handlowca. Przed zakupem drzewka lepiej zweryfikować czy na pewno kupujemy roślinę doniczkowaną!

wybór choinki w sklepie

Choinka – świerk, jodła, a może sosna?

Gatunek drzewka wybieranego na choinkę to niestety często pomijana przez nas kwestia. Najtańszy i najbardziej popularny jest świerk pospolity. Wydziela on również bardzo ładny zapach, ale kupować go powinniśmy tuż przed Świętami, ponieważ bardzo szybko opadają mu igły.

Świerk kłujący ma igły o barwie srebrzystoniebieskiej oraz sztywne gałęzie. Igły są bardzo kłujące, ale utrzymują się na gałęziach nawet przez kilka tygodni.

Jodła kaukaska ma długie, ciemnozielone igły oraz bardzo gęsty i regularny pokrój. Jej igły nie opadają, przez co taka choinka może zdobić nasze mieszkanie nawet przez okres 2 miesięcy. Alergicy cenią ją również za to, że w przeciwieństwie do świerków nie wydziela zapachu.

Sosna pospolita również może zostać wykorzystana jako choinka. Wydziela ona intensywny, żywiczny zapach, a jej igły utrzymują się na gałązkach przez około 2-3 tygodnie. Choć jej korona nie jest zbyt gęsta, to gałązki ma bardzo sztywne, dzięki czemu możemy na niej wieszać nawet cięższe ozdoby choinkowe.

preparaty do choinek

Stawiając w domu choinkę ciętą lub same gałązki warto stosować specjalne preparaty do ich pielęgnacji.

Choinka z odzysku czy wypożyczona?

Dostrzegając liczne wyzwania, jakie przed nami stawia kupno dużego, żywego drzewka choinkowego na Święta, coraz więcej osób zaczęło szukać alternatywnych rozwiązań. Gdy brak nam miejsca na dużą choinkę, możemy się zdecydować na przystrojenie mieszkania samymi gałązkami. W punktach sprzedaży choinek często możemy je dostać nawet za darmo, a powieszone i przyozdobione wyglądają bardzo atrakcyjnie. Do tego celu najlepiej zastosować gałązki jodły, ponieważ są najbardziej trwałe.

Drugim rozwiązaniem jest znalezienie wypożyczalni bożonarodzeniowych drzewek w doniczkach. Wówczas podczas świąt będziemy mieć piękną, żywą choinkę, a po wszystkim nie będziemy musieli się martwić gdzie posadzić kolejne drzewko. Jeśli mieszkamy w bloku i lubimy naturalne choinki – to chyba najlepsze rozwiązanie!

 

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.