Wpisz swój adres e-mail, a otrzymasz dostęp do poradnika Środków Ochrony Roślin!

Poinsecja – gwiazda betlejemska

Wilczomlecz nadobny — inaczej poinsecja lub gwiazda betlejemska — to jedna z ozdób stołu podczas Świąt Bożego Narodzenia. Mało kto wie, że rośliny te nie są jednoroczne i można je uprawiać przez wiele lat! Jeśli spróbujemy zachować nasze okazy, będziemy mieli szansę zobaczyć, jak się rozrastają i powtórnie kwitną.

Nazwa wilczomlecz pochodzi od białego soku, mleczka, który znajduje się we wnętrzu rośliny. Wypływa zeń, gdy zostaną uszkodzone tkanki poinsecji. Sok ten może powodować podrażnienia skóry, dlatego bezpieczniej prace pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach. Poinsecja trafiła do Europy dzięki pierwszemu ambasadorowi Meksyku, tj. Joelowi Poinsettowi, który był jednocześnie botanikiem-amatorem. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa rośliny — poinsecja.

poinsecja, wilczomlecz, gwiazda betlejemska, nawożenie gwiazdy betlejemskiej, poinsecji, wilczomlecza

Kwiaty tej rośliny są małe i niepozorne, natomiast ozdobne są przykwiatki, czyli liście, które otaczają pączki. Przebarwiają się one w okresie kwitnienia kwiatów na kolor czerwony. Poza okresem kwitnienia całe rośliny są zielone. Hodowcy stworzyli już ponad 100 odmian poinsecji o różnej barwie przykwiatków – od kremowego, przez łososiowy do karminowego.

Wymagania poinsecji

Gwiazda betlejemska jest rośliną ciepłolubną, pochodzącą z obszaru Ameryki Środkowej. W warunkach naturalnych dorasta do 3 metrów. Odmiany hodowlane są skarlane specjalnymi środkami, aby miały zwarty pokrój i były nieduże. Optymalną temperaturą dla prawidłowego wzrostu i rozwoju poinsecji jest 18-21˚C. Wilczomlecz nadobny lubi też wysoką wilgotność powietrza (ok. 70%) i częste zraszanie. Podłoże do uprawy poinsecji musi być przepuszczalne, próchniczne i stale wilgotne (lecz nie mokre).

poinsecja, wilczomlecz, gwiazda betlejemska, nawożenie gwiazdy betlejemskiej, poinsecji, wilczomlecza

Postępowanie po zakupie gwiazdy betlejemskiej

Zimą należy chronić poinsecję przed przeciągami i mroźnym powietrzem. Trzeba być świadomym, że te rośliny, kupowane w sklepach w okresie zimowym, pochodzą z ocieplanych szklarni, więc są bardzo wrażliwe na zmienne i niskie temperatury. Poinsecje nie tolerują temperatur poniżej 15˚C, więc nie należy kupować tych roślin na ulicy, ponieważ możemy mieć pewność, że ich liście opadną, a roślina zginie. Najlepiej kupować je w dużych sklepach ogrodniczych. Aby przenieść poinsecję w bezpieczny sposób, należy ją odpowiednio ochronić przed warunkami, panującymi na zewnątrz. Całą roślinę należy grubo owinąć w papier i jak najszybciej przenieść do pomieszczenia. Po kilku godzinach od przyniesienia do domu powoli ją rozpakowujemy, aby mogła stopniowo przyzwyczaić się do wyższej temperatury. Doniczkę ustawiamy w jasnym pomieszczeniu, lecz nie na pełnym słońcu. Nie należy stawiać jej w przeciągu. Pamiętaj o ważnej rzeczy – Poinsecja jest trującą rośliną, więc postaw ja z dala od dzieci, a jeżeli Twój zwierzak domowy uwielbia podgryzać rośliny, lepiej nie decyduj się na jej zakup. 

poinsecja, wilczomlecz, gwiazda betlejemska, nawożenie gwiazdy betlejemskiej, poinsecji, wilczomlecza

Poinsecję podlewamy, gdy podłoże lekko przeschnie. Pamiętajmy jednak, że roślina ta nie akceptuje przesuszenia ani przelania, dlatego nadmiar wody należy zawsze odlać. W okresie kwitnienia nie jest konieczne nawożenie rośliny.

Poinsecja na przyszły rok

Aby uprawiać tę roślinę przez kilka lat, po okresie kwitnienia (tj. w styczniu lub lutym) należy ją przyciąć na wysokość ok. 15 cm oraz usunąć słabsze pędy, dzięki czemu uzyskamy bardziej zwarty pokrój. Roślina wydziela trujący sok, więc przycinaj ją w rękawiczkach, a po zabiegu umyj ręce i narzędzia. Po przycięciu doniczkę z rośliną należy przenieść do chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosić będzie około 14˚C. W miejscu tym musi być ciemno, aby roślina mogła wejść w okres spoczynku. Nasz okaz podlewamy w tym czasie bardzo rzadko. W kwietniu poinsecję przesadzamy do świeżego podłoża i przenosimy do jasnego pomieszczenia.

poinsecja, wilczomlecz, gwiazda betlejemska, nawożenie gwiazdy betlejemskiej, poinsecji, wilczomlecza

Zaczynamy ją wówczas regularnie podlewać (co 3 dni), a po około 3 tygodniach zasilamy nawozem Agrecol Mineral Żel do roślin zielonych, który doskonale sprawdza się u roślin o ozdobnych liściach.

Należy regularnie uszczykiwać wierzchołki pędów, aby poinsecja lepiej się rozkrzewiała. Jednak nie należy tego robić po 1 września, aby roślina zdążyła zakwitnąć przed Bożym Narodzeniem.

Wilczomlecz nadobny jest rośliną dnia krótkiego, a więc potrzebuje najwyżej 8-9 godzin światła w ciągu dnia, aby zakwitnąć. Więcej światła hamuje tworzenie kwiatów, a pobudza rozwój liści. Pozostały czas w ciągu doby poinsecja musi przebywać w zaciemnieniu. Można ją na ten czas przenosić do ciemnego pomieszczenia, szafy lub przykrywać np. kartonowym pudłem. Czynności te musimy wykonywać na około 10 tygodni przed Bożym Narodzeniem, aby okaz zdążył zakwitnąć i ładnie się prezentował w okresie świątecznym.

poinsecja, wilczomlecz, gwiazda betlejemska, nawożenie gwiazdy betlejemskiej, poinsecji, wilczomlecza

 

RADY NASZYCH CZYTELNICZEK:

Poinsecja nie znosi suchego powietrza! Zimą w domu zawsze gubi liście. Wiosną wystawiam ją do ogrodu i dopiero tam odżywa. Nawóz daję taki, jak do pozostałych roślin doniczkowych. Nie przykrywam, tylko pod roślinkę kładę kilka jabłek – podobno pomagają wybarwić przylistki.

Elżbieta

Po Wielkanocy moja poinsecja miała swoje miejsce w zacienionym ogrodzie i rosła aż do mrozów duża, piękna, zielona. Jeśli tylko ma odpowiednią temperaturę, to rośnie świetnie!

Barbara

https://www.traditionrolex.com/21

Ważne!

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.


AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.