Chwasty psują wygląd rabat i konkurują z roślinami ozdobnymi o składniki odżywcze, co przyczynia się do spowolnionego wzrostu i osłabienia roślin. Z czasem zagłuszają rośliny ozdobne, a nawet je wypierają.
Prezentujemy kilka dobrych rad, które warto mieć na uwadze, tocząc walkę z chwastami w ogrodzie.
Odchwaszczanie herbicydami
Według niektórych definicji „herbicyd” to każdy czynnik, który ogranicza występowanie i namnażanie się chwastów. Oznacza to, że herbicydem nazwać można także… ogrodnika z motyką lub zwierzę, które odżywia się chwastami!
W powszechnym użytku „herbicyd” oznacza środek ochrony roślin, z którego wykonuje się roztwór do opryskiwania i zwalczania chwastów.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego środka ochrony roślin do zwalczania konkretnego rodzaju chwastów, bo różne gatunki chwastów są wrażliwe na różne substancje.
Odchwaszczanie trawnika lub rabat? Pamiętaj:
— Zawsze trzeba zapoznać się z ulotką, dołączoną do opakowania środka ochrony roślin. To tak ważne, jak czytanie ulotek lekarstw, które przyjmujemy.
— Większość preparatów należy rozpuścić w wodzie. Przestrzegajmy zalecanych dawek i pilnujmy odpowiednich proporcji. Ma to wpływ na skuteczność działania środków.
— W okresie suszy warto dzień wcześniej podlać chwasty. Przy okresowym braku wody chwasty są mniej aktywne i słabiej pobierają substancje aktywne herbicydów.
— Zwróćmy uwagę na pogodę. Oprysk będzie skuteczniejszy, jeśli rośliny będą miały czas na pobranie substancji aktywnej herbicydu. Deszcz, spadający tuż po oprysku, znacznie zmniejszy jego skuteczność.
Rodzaje chwastów – podział ze względu na cykl życiowy
Jednoroczne – chwasty, które w jednym roku kwitną i wydają nasiona. Nasiona zimują w glebie, a w następnym roku rośnie z nich nowe pokolenie chwastów.
Jednoroczne szybko rosnące (efemerydy) – wytwarzają kilka pokoleń w jednym roku. Ich przykładem jest gwiazdnica pospolita.
Wieloletnie – są to chwasty, które przez wiele sezonów rosną i wydają nasiona. Aby zwalczyć chwasty wieloletnie, należy usunąć ich korzenie, ponieważ dzięki zgromadzonym w nich substancjom odżywczym chwast przeżywa zimę. Jeśli pozostawimy w glebie część korzeni, roślina wypuści pędy z pąków uśpionych na korzeniach.
Rodzaje chwastów – klasyfikacja botaniczna
Chwasty jednoliścienne – gatunki chwastów, należące do rodziny wiechlinowatych. Potocznie zwane chwastami trawiastymi (np. miotła zbożowa, perz właściwy, chwastnica jednostronna, owies głuchy, włośnica sina).
Chwasty dwuliścienne – ich wspólna cecha to obecność dwóch liści zarodkowych (liścieni). Należy do nich większość pospolitych chwastów m.in.: gwiazdnica pospolita, rumian polny, tasznik pospolity, przytulia czepna, bratek polny, chaber bławatek.
Chwasty można klasyfikować jeszcze na wiele sposobów, np. wg okresu kiełkowania lub cech niebotanicznych, ale powyższe dwa podziały są najważniejsze w hobbystycznej uprawie roślin.
Do zwalczania chwastów dwuliściennych stosuje się inne środki ochrony roślin niż do zwalczania jednoliściennych. To bardzo ważne w odchwaszczaniu trawnika! Oprysk, który zwalcza chwasty jednoliścienne, może zniszczyć trawę!
Dobre rady ogrodnika
— Chwasty na trawniku możemy usunąć ręcznie lub chemicznie przy pomocy herbicydów. Więcej informacji o odchwaszczaniu trawników znajdziesz w tym artykule.
— Preparaty chwastobójcze wykazują najwyższą skuteczność, jeśli zostaną użyte w temperaturze od 10°C do 25°C.
— Nie kosimy trawnika na 10 dni przed wykonaniem oprysku herbicydem oraz co najmniej 7 dni po wykonaniu zabiegu. Nie możemy pozbawiać chwastów liści, bo właśnie przez liście pobierane są substancje czynne środka ochrony roślin.
— Rozwój mchu na trawniku skutecznie ograniczają nawozy z żelazem w składzie, np. nawóz Agrecol do trawników na mech.
— Chwasty na trawnikach usuwamy ręcznie, a przy dużej ich ilości – stosujemy oprysk preparatem MLECZ.
Ważne!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.
AGRECOL © 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.